mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  LUTEGO  2014
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2021
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018

2014-02-28


28 lutego 2014


Baptiste Mourrain, Aleksander Szupenicz, Krystian Gryglewski, Andras Nemeth. Foto MASK

Brąz Krystiana
Na początku trzeciej rundy półfinałowa walka Krystiana Gryglewskiego z Francuzem Baptistem Mourrainem wyglądała na kontrolowaną mimo kilku wcześniej straconych szan na zdecydowane prowadzenie. Gdańszczanin prowadził wwczas 11:9, ale w krótkim czasie stracił kolejno trzy trafienia i już do końca nie odzyskał prowadzenia (uległ 13:15). Szkoda, bo w naszej ocenie byłby dla Aleksandra Szupenicza twardszym orzechem do zgryzienia niż Francuz. Czech wygrał pewnie i zdobył planowany złoty medal. Na podium, obok wymienionej trójki stanął jeszcze Węgier Andras Nemeth. Smakiem obeszli się tym razem Włosi, co jest zasługą Szupenicza i Gryglewskiego, którzy ostatnich azzurich wyeliminowali z turnieju w ćwierćfinałach.


Podium szablistek. Foto MASK

W szabli górą dziś była niezrównana Anna Marton (Węgry). W finale pokonała Rosjankę Tatianę Suchową, zaś brązowe medale wywalczyły dwie Włoszki - Sofia Ciaraglia i Flaminia Prearo. Z tą pierwszą przegrała 13:15 w ćwierćfinale Angelika Wątor (prowadząc zresztą nieomal do końca). Była realna szansa na medal. Zabrakło naprawdę niewiele. Sosnowiczanka była ostatecznie siódma

Floret mężczyzn >> - Szabla kobiet >>

Finały


Piątek daje początek zmaganiom w kategorii juniorów. Tak jak to było
w przypadku kadetów, mistrzostwa rozpoczynają floreciści i szablistki. Dzisiejszy dzień jest też specyficzny z powodu szabasu. W hali gdzie obecnie toczą się walki oba turnieje zostaną doprowadzone do fazy ćwierćfinałowej. Potem ze względu na rozpoczynające się święto oba półfinały i finały rozegrają się na planszach prywatnego uniwersytetu. Główna hala mistrzostw jest budynkiem użyteczności publicznej i na czas szabasu zostanie zamknięta. Również całe sobotnie zawody odbędą się w innym miejscu, w hali położonej opodal Tel Awiwu (ok. 70 km). Wszystkich nas czeka więc wielka przeprowadzka tam i z powrotem. Od niedzieli zawody wrócą do Jerozolimy. Uprzedzamy, że dzisiejsze półfinały, finały i sobotnie turnieje szpady mężczyzn i floretu kobiet będą przez nas transmitowane tylko w systemie on-line (nie trafienie po trafieniu).

2014-02-27


KLASYFIKACJA MEDALOWA

27 lutego 2014

Floret dziewcząt drużynowo >> - Szpada dziewcząt drużynowo >> - Szabla chłopców drużynowo >>


Julia Chrzanowska, Beata Żurowska, trener Aleksander Borkowski, Ann a Szymczak, Julia Walczyk. Foto MASK

Florecistki najwyżej na podium!
Polskie florecistki nie zawiodły pokładanych w nich nadziei i w świetnym stylu, planowo, wygrały turniej drużynowy mistrzostw Europy kadetów. Podopieczne trenera Aleksandra Borkowskiego walczyły w składzie: Julia Chrzanowska, Anna Szymczak, Julia Walczyk, Beata Żurowska. Anna Szymczak odebrała wyróżnienie EFC za zajęcie pierwszego miejsca w europejskich rankingu kadetek we florecie.

Pozostałe dwie polskie drużyny startujące dziś czyli szpadzistki i szabliści przegrali swoje mecze ćwierćfinałowe z ekipami francuskimi. Obie nieznacznie, po zaciętych spotkaniach ukończyli turniej na miejscu piątym, szpadzistki na szóstym.

Plansza finałowa

2014-02-26


26 lutego 2014

Floret chłopców drużynowo >> - Szpada chłopców drużynowo >> - Szabla dziewcząt drużynowo >>

Szpadziści mistrzami! Floreciści z brązem!


Zwycięzcy: Wojciech Lubieniecki, Piotr Kapała, trener Artur Fajkis, Maciej Bielec, Daniel Marcol.

Nie nasi floreciści z trzema medalistami turnieju indywidualnego, ale drużyna polskich szpadzistów prowadzona przez trenera Artura Fajkisa, dostarczyła nam dziś najwięcej radości. Maciej Bielec, Piotr Kapała, Wojciech Lubieniecki, Daniel Marcol awansowali do finału i po przepięknym meczu z faworyzowanymi Włochami wygrali 45:43! Zostali mistrzami i dzięki nim po raz drugi wysłuchaliśmy w Jerozolimie Mazurka Dąbrowskiego. W całym turnieju wykazali podziwu godną konsekwencję i dyscyplinę w walce, podbudowując to wielką wiarą w zwycięstwo.


Mimo wszystko zadowoleni - trener Krzysztof Walka i jego podopieczni - Andrzej Rządkowski, Maciej Podralski, Luwik De Bazelaire i Maxime Tarasiewicz.

Floreciści celowali w złoto, ale wszystko popsuł nieudany mecz półfinałowy z Włochami. Przebieg walki o trzecie miejsce z Rosjanami też nie wskazywał na sukces. Rosjanie prowadzili w siódmej zmianie 32:26. Wtedy na planszę wyszedł Maciej Podralski. Pojedynek z Nikitą Sokołowem wygrał 14:5 i to jemu koledzy zawdzięczają miejsce na podium i brązowe medale. Dodatkowym wyróżnieniem został obdarzony przez władze EFC Andrzej Rządkowski, zwycięzca tegorocznego europejskiego rankingu kadetów we florecie.


Podium szablistek.

Szablistki nie wygrały natomiast żadnego z trzech stoczonych meczów i zostały sklasyfikowane na miejscu ósmym, co zresztą było rezultatem początkowego rozstawienia w turnieju (5).


Zapis video meczów finałowych.

2014-02-25


25 lutego 2014 - Szpada dziewcząt >> - Szabla chłopców >>


Podium szpadzistek. Foto MASK

Anna Mroszczak siódma, szabliści w "32"
Siódme miejsce Anny Mroszczak i dwunaste Justyny Jagiełko trzeba docenić, bo stawka szpadzistek w mistrzowskim turnieju kadetek była liczna i mocna. Na podium tym razem inne nacje. Pierwsze miejsce wywalczyła Białorusinka Lizawieta Chłystunowa, o jedno trafienie lepsza w finale od Włoszki Alessandry Bozzy. Razem na trzecim stopniu podium stanęły - kolejna Włoszka Federica Isola i Francuzka Fanny Depanian.


Podium szablistów. Foto MASK

W turnieju szablistów zwyciężył Włoch Federico Riccardi przed Grekiem Mariosem Giakoumatosem (trzeci medal dla Hellady!), który oprócz wysokich umiejętności wyróżniał się potężnym wzrostem i niesamowicie buja czupryną. Brązowe medale zapewnili sobie Rosjanin Konstatntym Łochanow i filigranowy Francuz Hugo Soler. Polaków próżno szukać w najlepszej szesnastce. Siedemnasty, jako najlepszy z naszych szablistów (wszyscy awansowali do "32"), był Karol Lademann.


W tym oknie można obejrzeć fazę finałową obu dzisiejszych turniejów.

2014-02-24


24 lutego 2014 - Szpada chłopców >> - Floret dziewcząt >>


Marta Martjanowa, Anna Szymczak, Aikaterini-Maria Kontochristopulou, Meredith Guillaume. Foto MASK

Złota Anna Szymczak!
Niewiele brakło, a florecistkom udałoby się powtórzyć medalowe żniwo kolegów. Trzy stanęły przed szansą na podium, ale tylko jedna, Anna Szymczak, zdołała ją wykorzystać. I to jak! Gdańszczanka w koncertowy sposób pokonała całą konkurencję i zdobyła złoty medal wraz z tytułem mistrzyni Europy kadetek we florecie Anno Domini 2014. Julia Walczyk zaledwie dwoma trafieniami, 13:15, przegrała z Francuzką Meredith Guillaume. Julia Chrzanowska miała większe kłopoty z Rosjanką Martą Martjanową i uległa jej zdecydowanie,choć dopiero w samej końcówce, 8:15. Drugi brąz wywalczyła Greczynka Aikaterini-Maria Kontochristopulou, półfinałowa rywalka naszej czempionki.


Podium szpadzistów. Foto MASK

Szpadziści nie sprawili niespodzianki. Najlepszy z nich, Daniel Marcol, zmieścił się pierwszej szesnastce na miejscu piętnastym. Zwyciężył Niemiec Rico Braun przed Węgrem Gergelym Silkosim i Brytyjczykiem Aml'em Sinclairem oraz Włochem Fererico Vismarą


W tym oknie można obejrzeć video zapis fazy finałowej obu turniejów w godzinach 18:00-21:00

2014-02-23


23 lutego 2014 - Floret chłopców >> - Szabla dziewcząt >>


Maciej Podralski, Enguerard Roger, Maxime Tarasiewicz, Andrzej Rządkowski. Foto MASK

Trzy medale florecistów!
Wspaniale zaczął się dla polskiej reprezentacji europejski czempionat kadetów. Wszystko za sprawą florecistów, którzy zdobyli aż trzy medale (!). W tej kolekcji zabrakło jednak złota, a tym który zdobył główną premię i tytuł mistrza Europy okazał się Francuz Enguerard Roger. W półfinale jednym trafieniem, 15:14, pokonał Andrzeja Rządkowskiego. W finale identycznym wynikiem wygrał z Maciejem Podralskim. Trzecim Polakiem na podium był dziś Maxime Tarasiewicz. On z kolei stanął na drodze Ludwika De Bazelaire, eliminując kolegę z drużyny w 1/16 finału. Tak fantastycznym występem nasi floreciści zapewnili sobie rozstawienie z numerem 1 w turnieju drużynowym. Wystartują w nim w roli faworytów.


Podium szablistek. Foto MASK

Szablistki zdołały wprowadzić do finałowej ósemki jedną zawodniczkę
- Sylwię Matuszak. Walkę o medal przegrała z późniejszą mistrzynią, Węgierką Petrą Zahonyi. Jednak ósme miejsce naszej zawodniczki zasługuje na uznanie. Na podium stanęły też Rosjanki: Aleksandra Klimowa (srebro) i Sofia Pozdniakowa (brąz) oraz Greczynka Theodora Goudoura (brąz).


2014-02-21


W najbliższą niedzielę, 23 lutego, o godzinie 9 rano, już po szabasowej przerwie, która zatrzyma wszelka aktywność w Jerozolimie w piątek po godzinie 17:00 (choć zdania są w kwestii godziny rozpoczęcia cotygodniowego święta podzielone wśród organizatorów i tylko miejscowy rabin mógłby ją rozstrzygnąć) rozpoczną się turniejem floretu chłopców Mistrzostwa Europy Kadetów w Szermierce. Z każdego dnia czempionatu postaramy się przekazać jak najpełniejszą relację, której podstawą będzie oczywiście nasza transmisja on-line. Z czterech kolorowych plansz poprowadzimy transmisję LIVE i videostreaming. Dostęp do transmisji po kliknięciu w baner.


Sala walk finałowych już gotowa, ale zapełni się dopiero w niedzielę. Foto MASK

2014-02-09



Mecz Polska - Rosja. Foto MASK

Do pełni szczęścia brakowało jeszcze zwycięstwa drużyny. Team prowadzony przez pana trenera Piotra Majewskiego pokazał, że w pełni zasłużył na miano drużyny. Takiej z prawdziwego zdarzenia, a nie czterech chłopaków, którzy walczą jeden po drugim. Każdy z nich prezentuje inny styl walki, inne walory, co pozwala na rotację w składzie i ułatwia ustalanie taktyki na każdy mecz. Ludwik de Bazelaire, Maciej Podralski, Andrzej Rządkowski i Maxime Tarasiewicz pokazali, że stanowią kolektyw i wspaniale wspierającą się grupę. Kiedy jednemu nie szło, drugi natychmiast brał sprawy w swoje ręce i nadrabiał stratę do przeciwnika albo nie pozwalał mu na jej odrobienie. Były więc długie natarcia Tarasiewicza, finezyjne przeciwodpowiedzi „Lulu” de Bazelaire’a, wyprzedzenia Rządkowskiego i efektowne „siekierki” Podralskiego. Każdy z nich dołożył cegiełkę do końcowego sukcesu jakim było zwycięstwo w finale z Rosją. Wynik 45:32 mógłby wskazywać na dosyć gładkie zwycięstwo, ale kto widział mecz, ten wie że nie przyszło ono łatwo, a biało-czerwoni naharowali się co nie miara. Zasłużona wiktoria była nagrodą za wielką pracę na planszy i świetną atmosferę poza nią. Wielkie brawa dla całej drużyny i trenera Majewskiego, wspieranego przez Łukasza Mandesa szkolącego na co dzień de Bazelaire’a. Na podium obok Polaków i Rosjan znaleźli się jeszcze waleczni Japończycy, którzy pokonali w meczu o trzecie miejsce Niemców. więcej >>



Niedziela - w Turnieju O Trofeum Wawelskiego - zawody dziewcząt. Dostęp do transmisji on-line po kliknięciu w baner.

2014-02-07
Dostęp do pełnych wyników po kliknięciu w baner.


To był wspaniały weekend dla polskiego sportu. Kulminacją był oczywiście złoty medal olimpijski Kamila Stocha, ale wszyscy przecież dobrze wiemy kto rozpoczął zwycięską serię. Po sześciu latach mamy bowiem polski triumf
w zawsze silnie obsadzonym turnieju „Floret Witolda Woydy”! Andrzej Rządkowski, podopieczny trenera Krzysztofa Głowackiego, przystępował do turnieju w roli faworyta i nie zawiódł naszych oczekiwań. Numer 1 europejskiej listy klasyfikacyjnej do lat 17 wygrał wszystkie walki w dwóch turach grupowych, a potem szczebel po szczeblu piął się w górę turniejowej drabiny. Wygrywał pewnie, choć nie zawsze wysoko, ale spokój zachowywał do końca każdej z walk pucharowych. W ćwierćfinale stracił wysokie prowadzenie w pojedynku z Rosjaninem Nikitą Sokołowem, by w ostatnich sekundach bronić się praktycznie na linii końcowej przed zaciekle atakującym przeciwnikiem. Walka zakończyła się na czas, a wynik brzmiał 13:12 dla Polaka. więcej >>


Na podium najlepsza ósemka turnieju w towarzystwie triumfatorów turnieju integracyjnego i Janusza Dorosiewicza, współzałożyciela Fundacji im. Witolda Woydy, fundatora nagród dla zwycięzców.Foto MASK


Polki i Polacy absolutnie zdominowali zmagania pucharu Europy w Krakowie. Co tu dużo pisać – to był nokaut. Wśród kadetów triumfował Marcin Nikiel przed Piotrem Kapałą, a na podium znalazł się jeszcze Wojciech Lubieniecki. Do ósemki weszli także Maciejowie Bielec i Golec. Znakomity występ zanotowały też nasze szpadzistki. W finale Anna Mroszczak pokonała Agnieszkę Rolek, na trzecim miejscu rywalizację ukończyła Karolina Mazanek, a w ćwierćfinale znalazły się również Barbara Brych i Justyna Jagiełko. Wielkie brawa dla naszych reprezentantów i reprezentantek oraz ich trenerów! Dostęp do pełnych wyników po kliknięciu w baner.

2014-02-05

Profesor Zbigniew Czajkowski
skończył 93 lata

"Najważniejsze dla utrzymania dobrej formy jest to, aby nie przechodzić na emeryturę tylko pracować" - powiedział nam prof. Zbigniew Czajkowski, kiedy składaliśmy mu dziś życzenia z okazji 93 urodzin. Jest tego najlepszym przykładem. Nestor polskiej szermierki wciąż pełen werwy, wciąż przy pracy - czy to piórem, czy to klingą. 100 lat Panie profesorze!


Paweł Mancewicz trenerem roku na Gotlandii
Polski trener od lat pracujący na Gotlandii został uhonorowany tytułem Trenera Roku 2013 w kategorii młodzieżowej. Gratulujemy.

Ludwik de Bazelaire w formie
Ósme miejsce w stawce 226 zawodników zajął Ludwik de Bazelaire ze stołecznego AZS AWF startujący w morderczym paryskim Challenge CEP - Marathon Fleuret 2014. To dobry prognostyk przed zbliżającym się turniejem z cyklu Pucharu Europy Kadetów Floret Witolda Woydy i zaplanowanymi na koniec lutego Mistrzostwami Europy w tej kategorii wiekowej. Miejmy nadzieję, że warszawianin wytrzyma dobrze tak wielką dawkę szermierki.

2014-02-03


Anna Mroszczak znów na podium
Kolejny świetny występ Anny Mroszczak. Polska szpadzistka stanęła na trzecim stopniu podium turnieju Pucharu Świata juniorek Vigor Challenge
w Göteborgu. W półfinale uległa Włoszce Robercie Marzani 5:15. Zwyciężyła Amerykanka Anna Van Brummen. W turnieju mężczyzn triumfował Włoch Gabriele Cimini. Najlepszy z Polaków Mateusz Rok zajął 29 miejsce.



W Szczecinie odbył się cykliczny turniej z polsko-niemieckiej serii Youngster-Cup. Łącznie na planszach fechtowało ponad 100 zawodników i zawodniczek. Wyniki turnieju dostępne tu >>

2014-02-01


Polki bardzo dobrze w Orleanie
Dwie Polki w ósemce, znakomity powrót Bogny "Bodzi" Jóźwiak na międzynarodowe plansze i pierwsza w karierze pucharowa ósemka Małgorzaty Kozaczuk, to najkrótsze podsumowanie występu polskich szablistek w turnieju Grand Prix Pucharu Świata, XVI Trophée BNP-Paribas rozegranym w Orleanie. Wygrała Ukrainka Olga Charłan. więcej >>

Ewa Nelip najlepsza z Polek w Budapeszcie
Czternaste miejsce Ewy Nelip było najlepszym uzyskanym przez polskie szpadzistki w turnieju Westend Grand Prix Pucharu Świata in Memoriam Jozsef Sakovics rozegranym w Budapeszcie. W najlepszej "32" zmieściły się jeszcze Dominika Mosler (26), Magdalena Piekarska (27) i Danuta Dmowska-Andrzejuk (31). Pozostałe Polki bardzo daleko.



Gdańska nagroda znów dla Włoszki
Gdański, jubileuszowy, bo dziesiąty już turniej Grand Prix Pucharu Świata we florecie kobiet zakończył się, jak to najczęściej w historii tych zawodów bywało, zwycięstwem Włoszki. Tym razem hymnu Italii wysłuchała Arianna Errigo, ale podium prezentowało się bardzo międzynarodowo. Na każdym stopniu zawodniczka z innego kraju, a rywalka Errigo w finale - niespodzianka - Amerykanka Nzingha Prescod. Szkoda, że nie zobaczyliśmy
w gronie "medalistek" polskiej zawodniczki. Musimy się więc zadowolić szesnastym miejscem Karoliny Chlewińskiej, najlepszej z siedemnastu startujących na Dworze Artusa Polek. więcej >>

Dostęp do pełnych wyników po kliknięciu w banner.



Jedenaście Polek w turnieju głównym.
Hitowe walki ze słynnymi rywalkami

Aż jedenaście naszych florecistek będzie się ubiegało o jak najlepszy wynik w sobotę. W 1/32 finału Polki mają następujące rywalki: Martyna Długosz - Ysoara Thibus (Francja), Karolina Chlewińska - Kwon Saemi (Korea Południowa), Monika Paliszewska - Martina Batini (Włochy), Anna Rybicka - Valentina Vezzali (Włochy), Natalia Gołębiowska - Huilin Le (Chiny), Małgorzata Wojtkowiak - Yumei Feng (Chiny), Hanna Łyczbińska - Hee Sook Jeon (Korea Południowa), Marika Chrzanowska - Yongshi Liu (Chiny), Martyna Jelińska - Adelina Zagidullina (Rosja). Jedna z dwóch ostatnich na pewno znajdzie się w kolejnej rundzie, bo los skojarzył Magdalenę Knop z Martyną Synoradzką.

Krystian Gryglewski siódmy w Barcelonie
Krystian Gryglewski zajął siódme miejsce w turnieju Pucharu Świata juniorów we florecie. Gdańszczanin przegrał w ćwierćfinale z Węgrem Danielem Dosą. Siedemnaste miejsce wywalczył Michał Siess, a trzeci ze startujących w Barcelonie Polaków, Piotr Sobczak, był 51. Zwyciężył Francuz Romain Molinaro.

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 2008-2016
MISTRZOSTWA ŚWIATA 2003-2014
MISTRZOSTWA ŚWIATA U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY 2003-2015
MISTRZOSTWA EUROPY U23 2008-2014
MISTRZOSTWA EUROPY U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY U17 2007-2011
MISTRZOSTWA POLSKI 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U23 2009-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U20 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U17 OOM 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U15 OOM 2003-2008
MISTRZOSTWA POLSKI U14 2011-2012
UNIWERSJADY 2009, 2011, 2013, 2015
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski