w
szermierce

ZAGRZEB, 16 czerwca 2013

SZPADA MĘŻCZYN

Krzysztof Mikołajczak brązowym medalistą mistrzostw Europy! Polski szpadzista zdobył w pierwszym dniu pierwszy medal dla Polski i jednocześnie swój pierwszy medal indywidualny w imprezie rangi mistrzowskiej. To największy sukces w karierze warszawianina. Wcześniej, dwukrotnie (2006 Izmir, 2007 Gandawa) był członkiem drużyny zdobywającej srebrny medal w ME, a w roku 2009, wraz z kolegami z drużyny, stanął na trzecim stopniu podium mistrzostw świata w Antalii.

W Zagrzebiu doskonale rozpoczęli wspinaczkę po pucharowej drabince dwaj polscy szpadziści. Krzysztof Mikołajczak i Radosław Zawrotniak trafili już w 1/32 finału na niezwykle mocnych rywali. Mikołajczak na Holendra Basa Verwijlena, zaś Zawrotniak na Szwajcara Maxa Heinzera, niedawnego jeszcze lidera światowego rankingu. Obaj poradzili sobie koncertowo, odprawiając przeciwników w identycznym stosunku 15:11. Kolejna runda była ulgowa dla Zawrotniaka, bo jego adwersarz, Białorusin Artiom Czartowicz się wycofał, zaś Mikołajczak poradził sobie świetnie z Łotyszem Mihailsem Jefremienko. Walka o wejście do finałowej ósemki zakończyła się powodzeniem tylko dla jednego z Polaków. Zawrotniak nie dał rady Niemcowi Joergowi Fiedlerowi, który niedługo potem wyeliminował w półfinale Mikołajczaka (wcześniej ten pokonał reprezentanta Francji, naturalizowanego Kubańczyka Ivana Trevejo), a następnie został mistrzem Europy. Srebro przypadło Francuzowi Danielowi Jerentowi, a drugi brąz jego koledze Ulrichowi Robeiremu.

Zupełnie nie powiodło się dwukrotnemu mistrzowi Starego Kontynentu, Tomaszowi Motyce (2003 Bourges, 2005 Zalaegerszeg). Nie zdołał przebrnąć przez eliminacje grupowe. Czwarty z naszych, Michał Adamek, odpadł w pierwszej swojej walce pucharowej, w 1/32 finału.

Krzysztof Mikołajczak - Mihails Jefremienko (Łotwa) 15:11
Radosław Zawrotniak - Artiom Czartowicz (Białoruś) wygrana przez wycofanie się przeciwnika

1/8
Krzysztof Mikołajczak - Grigori Bieskin (Izrael) 15:13
Radosław Zawrotniak - Joerg Fiedler (Niemcy) 11:15

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

FLORET KOBIET

Kiedy się przegrywa jednym trafieniem pierwszy pojedynek pucharowy w turnieju mistrzowskim, to zawód jest wielki. Musiała go czuć i Karolina Chlewińska (przegrywając na dodatek w doliczonym czasie) i Hanna Łyczbińska. Małgorzacie Wojtkowiak zabrakło o jedno trafienie więcej, co nie zmienia faktu, że wszystkie te trzy polskie florecistki ukończyły inauguracyjną konkurencję mistrzostw Europy w szermierce, odbywające się od dziś w Zagrzebiu, poza najlepszą szesnastką zawodniczek. Awans do tego grona udał się tylko jednej, Martynie Synoradzkiej, ale też był to równocześnie kres jej możliwości. I nie osłodzi tego fakt, że jej pogromczyni, Francuzka Ysaora Thibus, zdołała wywalczyć miejsce na podium. Mistrzynią została mistrzyni olimpijska Elisa Di Francisca (Włochy), pokonując zdecydowanie w finale Rosjankę Dianę Jakowlewą. Brązowy medal odebrała także Carolin Gołubicki (Niemcy).

Elisa Di Francisca - Arianna Errigo (obie Włochy) 15:5
Ysaora Thibus (Francja) - Benedetta Durando (Włochy) 15:7
Diana Jakowlewa (Rosja) - Edina Knapek (Węgry) 15:9
Carolin Gołubicki (Niemcy) - Carolina Erba (Włochy) 15:11