w szermierce

58 Turniej O Szablę Wołodyjowskiego

2009 - 2010 - 2011 - 2012 - ZWYCIĘZCY

Warszawa, 19 maja 2013

Niezbyt długo mogliśmy się pasjonować występami polskich szablistów w turnieju głównym 58 Szabli Wołodyjowskiego. Pierwszy z dwóch walczących w sobotę Polaków pojawił się na planszy w Arenie Ursynów Marcin Koniusz. Niestety nie sprostał młodemu Gruzinowi Sandro Bazadze i przegrał swoją walkę 13:15. Dłużej wiązaliśmy nadzieję z Adamem Skrodzkim. Pierwszą walkę pucharową z Oleksym Stacenko rozstrzygnął na swoją korzyść 15:10. W drugiej, przeciw Kanadyjczykowi Josephowi Polosssifakisowi, już przegrał, mimo że prowadził w pewnym momencie 8:4. Jak powiedział trener Ryszard Czaja, katowiczanin przegrał wygrany już pojedynek. Najbardziej zabrakło mu koncentracji. Skrodzki wznowił treningi po kontuzji dopiero niecały miesiąc temu, jest więc niejako usprawiedliwiony, ale reszta? Bóg raczy wiedzieć... Cały turniej i główne trofeum padło łupem Białorusina Aleksandra Bujkiewicza (przynajmniej swojsko brzmiące nazwisko). Jednym trafieniem, 15:14, pokonał w finale Włocha Diego Occhuzzi'ego.

Pucharowemu turniejowi O Szablę Wołodyjowskiego po raz czwarty towarzyszyły zawody rozegrane w formule integracyjnej. Walczyli w nich ze sobą zawodnicy niepełnosprawni i pełnosprawni. Z tego też powodu zobaczyliśmy w niedzielę wszystkich polskich szablistów, którzy dnia poprzedniego nie awansowali do najlepszej "64". W finale zawodów rozegranych według standardów dla niepełnosprawnych (na wózkach), medalista paraolimpijski Stefan Makowski (IKS AWF Warszawa) pokonał Sebastiana Więcha (AZS AWF Warszawa) 15:10.

Adam Skrodzki - Joseph Polossifakis (Kanada) 11:15

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warszawa, 18 maja 2013

Tylko dwóch polskich szablistów będzie można zobaczyć w turnieju głównym 58. Turnieju O Szablę Wołodyjowskiego rozgrywanego właśnie na planszach stołecznej Areny Ursynów w randze Grand Prix Pucharu Świata. Ci dwaj, to zawodnicy katowickiego AZS AWF - Adam Skrodzki i Marcin Koniusz. Obaj zakwalifikowali się bezpośrednio po eliminacjach grupowych (kończąc je odpowiednio na miejscach: piątym i dwunastym). Ich pierwszymi rywalami
w tabeli 64 są Oleksy Stacenko z Ukrainy i Sandro Bazadze z Gruzji . Koniusz będzie walczył o godzinie 10:15, zaś Skrodzki kwadrans później. Pozostałych czternastu Polaków zostało sklasyfikowanych poza najlepszą "64" (ani jednej wygranej pucharowej walki eliminacyjnej!). W turnieju wystartowało 121 szablistów z 25 krajów. Tytułu, zdobytego zresztą
w Warszawie już dwukrotnie (ostanie dwa lata z rzędu), broni Aleksiej Jakimienko (Rosja), rozstawiony w tabeli z numerem jeden.