mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  KWIETNIA  2019
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2017
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2017
MISTRZOSTWA ŚWIATA
W SZERMIERCE
2013Budapeszt, 5 sierpnia 2013

SZABLA MĘŻCZYZN - eliminacje

Szermiercza karuzela ruszyła na dobre - rozpoczęły się mistrzostwa świata w Budapeszcie. Pierwszy dzień przeznaczono na eliminacje grupowe i preeliminacje pucharowe do turniejów głównych w szabli mężczyzn oraz florecie i szpadzie kobiet. W tej właśnie kolejności. Polscy szabliści wystartowali w zupełnie nowym zestawieniu. Do doświadczonych: Adama Skrodzkiego i Marcina Koniusza dołączyły dwa młode wilki, czyli Jakub Ociński i Mikołaj Grzegorek. Co prawda żadnemu z nich nie udało się przebić do 1/32 finału, ale trzeba przyznać, że debiutu na mistrzowskiej imprezie nie muszą się wstydzić. Ociński co prawda ledwo wyszedł ze swojej grupy, ale następnie pokonał Kanadyjczyka Perosa i stanął przed szansą awansu do turnieju głównego. Niestety drogę zastąpił mu niegdysiejszy lider światowej listy juniorów - reprezentant Niemiec Matyas Szabo i zwyciężył Polaka 15:9. Mikołaj Grzegorek natomiast w grupie walczył bardzo dobrze. Wygrał cztery pojedynki i został zwolniony z pierwszej walki preeliminacyjnej. Niestety w kolejnej nie dał rady Japończykowi Tokunanowi, przegrywając 6:15. Debiut należy jednak zaliczyć do udanych, a bezcennego doświadczenia nikt już naszym młodym szermierzom nie odbierze. Ich starsi koledzy radzili sobie w swoich grupach na tyle skutecznie, że udało im się uniknąć konieczności rozgrywania dodatkowych walk. Za dwa dni rozpoczną starania o najlepszą "32". Adam Skrodzki stanie na przeciw Cipriana Galatanu z Rumunii, a Marcin Koniusz będzie pojedynkował się z ex Francuzem, a obecnie Izraelczykiem, Alexandrem Woogiem, który po zmianie reprezentacji francuskiej na izraelską przed igrzyskami w Londynie, na stałe już w niej pozostał.

Kolejność:
69 Mikołaj Grzegorek (Polska)
96 Jakub Ociński (Polska)

Startowało 132 zawodników.

Walki Polaków:
1/64 preelim.

Mikołaj Grzegorek - zwolniony
Jakub Ociński - Mark Peros (Kanada) 15:13

1/32 preelim.
Mikołaj Grzegorek - Kenta Tokunan (Japonia) 6:15
Jakub Ociński - Matyas Szabo (Węgry) 9:15

FLORET KOBIET - eliminacje

Podobnie jak w przypadku szablistów, tak i wśród florecistek lepiej radziły sobie dzisiaj bardziej doświadczone Polki. Karolina Chlewińska wygrała wszystkie walki w grupie, a Martyna Synoradzka przegrała tylko jedną. Zarówno one, jak i Martyna Jelińska oraz Hanna Łyczbińska zapewniły sobie awans do turnieju głównego bez konieczności pokonywania kolejnych rund eliminacyjnych. Łatwo jednak w 1/32 finału nie będzie. Łyczbińska zmierzy się z Francuzką Ysaorą Thibus, a Jelińska z faworytką gospodarzy - Aidą Mohammed. Zdaje się, że łatwiej będzie miała Martyna Synoradzka, która zmierzy się z Kanadyjką Alanną Goldie, a Karolina Chlewińska powinna rozprawić się z Ukrainką Kateriną Czencową. Za dwa dni przekonamy, co
z tego wyjdzie. Wszystko zweryfikuje plansza. Wydarzeniem dnia był bez wątpienia powrót na plansze Valentiny Vezzali. Przerwa w startach i brak punktów rankingowych sprawił, że ta mistrzyni nad mistrzyniami musiała zacząć udział w mistrzostwach od eliminacji grupowych. Pewnie sama nie pamięta, kiedy było tak po raz ostatni. Słynną Włoszkę zobaczymy oczywiście w kolejnej fazie turnieju.

SZPADA KOBIET - eliminacje

Z czwórki polskich szpadzistek ubyła dziś niestety Małgorzata Bereza. Po pierwszej pucharowej wygranej w 1/64 tabeli preeliminacyjnej z Norweżką Pią Klafstad, nie dała rady Włoszce Francesce Quondamcarlo i pożegnała się z turniejem. Mistrzyni Polski Renata Knapik zaledwie jednym trafieniem szczęśliwie zdołała wygrać z reprezentantką Kazachstanu Uljaną Bałagańską i w 1/32 finału spotka się z Rumunką Ralucą Christiną Sbarcią. Pozostałe dwie nasze szpadzistki też zapewniły sobie udział w czwartkowym (8 VIII) turnieju głównym. Magdalena Piekarska, która wygrała wszystkie walki grupowe za rywalkę będzie miała Ukrainkę Anfisę Poczkałową, zaś Małgorzata Stroka (przegrała w grupie tylko raz) stanie naprzeciw Estonki Eriki Kirpu. To zdecydowanie najtrudniejsza przeciwniczka.

Marek Malanowski

Kolejność:
84 Małgorzata Bereza (Polska)

Startowały 153 zawodniczki

Walki Polek:
1/64 preelim.

Renata Knapik - zwolniona
Małgorzata Bereza - Pia Klafstad (Norwegia) 15:12

1/32 preelim.
Renata Knapik - Uljana Bałagańska (Kazachstan) 15:14
Małgorzata Bereza - Francesca Quondamcarlo (Włochy) 11:12

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
MISTRZOSTWA ŚWIATA
MISTRZOSTWA ŚWIATA 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY
MISTRZOSTWA EUROPY 23
MISTRZOSTWA EUROPY 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY 17
MISTRZOSTWA POLSKI
MISTRZOSTWA POLSKI 23
MISTRZOSTWA POLSKI 20
MISTRZOSTWA POLSKI 17 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 15 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 14
UNIWERSJADY
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski