mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  STYCZNIA  2018
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2016
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2016

2018-01-14

Na podium Włoszki (2), Rosjanki (1) i Francuzki (3). Foto MASK

Rosja pierwsza, Polki szóste
Szóstym miejscem skończył się występ polskich florecistek w turnieju drużynowym katowickiego Pucharu Świata. Podopieczne trenera Pawła Kantorskiego walczące w składzie: Martyna Jelińska, Hanna Łyczbińska, Martyna Synoradzka, Julia Walczyk dobrze rozpoczęły zmagania w stawce 21 drużyn od pokonania zespołu Japonii. Polki rozstawione z numerem 9 do walki ruszyły w 1/8 finału i premią za zwycięstwo nad florecistkami z Kraju Kwitnacej Wiśni był awans do najlepszej ósemki. Zadanie wykonały doskonale o czym świadczy wynik 43:26. W 1/4 czekały już na biało-czerwone Włoszki. I trzeba powiedzieć, że chyba były szanse na ukąszenie utytułowanych rywalek. Jeszcze po siódmej walce florecistki Italii prowadziły zaledwie trzema trafieniami (w trakcie pojedynku Julii Walczyk z Camillą Mancini był nawet przez moment remis) i zwycięstwo wydawało się jeszcze możliwe. Włoszki nie dały się jednak dogonić i ostatecznie zakończyły mecz wynikiem 45:38.

Polkom koncentracji i woli walki wystarczyło jeszcze na pewnie wygrany 45:34 mecz z Chinkami w fazie 5-8, ale już w starciu z Amerykankami, które też mogły czuć duży niedosyt po porażce 40:45 z Niemkami, jakoś uszło z nich powietrze. W rezultacie po dość bezbarwnym spotkaniu uległy drużynie USA 32:45.

Finał był zacięty i emocjonujący. Zgodnie z przewidywaniami spotkały się w nim Włoszki z Rosjankami. Mecz był wyrównany a prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie. Ostatecznie triumfowały zawodniczki "sbornej" 45:39. Trzecie miejsce zapewniły sobie Francuzki po pokonaniu Niemek 45:22.


Górnicza orkiestra kopalni "Wieczorek" uświetniła ceremonię wręczania nagród... Foto MASK


Widok ogólny, mecze Polek na na czerwonej planszy, półfinały i finał oraz ceremonia wręczania nagród - General view, semifinals, final and award ceremony.

Red piste >> - Green piste >> - Blue piste >> - Yellow piste >>

Wyniki >>

2018-01-13

Inna Derigłazowa w geście triumfu, Lee Kiefer zdaje się ocierać łzy po laniu jakie dostała w finale...


...za chwilę na podium już wszystkie uśmiechnięte. Foto MASK

Świetna Derigłazowa, dobre Polki
Dobrą nadzieją natchnęły nas cztery z sześciu polskich florecistek, które w pierwszych pojedynkach sobotniej tabeli pucharowej zgodnie wygrały z wymagającymi rywalkami. Marta Łyczbińska dała koncert w starciu z Włoszką Sereną Rossini, kończąc je wynikiem 15:3! Julia Walczyk spokojnie poradziła sobie 15:8 z rutyniarką Aidą Mohamed (Węgry), a Katarzyna Lachman sprawiła niemała sensację, zaś Rosjanom przykrą niespodziankę, bo wyeliminowała z turnieju ubiegłoroczną triumfatorkę, Swietłanę Tripapinę. Wynik 15:9! Świetnie sprawiła się też Martyna Jelińska konsekwentnie rozbrajając Włoszkę Farncescę Palumbo. Tracąc w tym pojedynku 9 trafień sama zadała 12. Dwie z biało-czerwonych nie przeszły pierwszej rundy. Martyna Synoradzka ustąpiła pola Kolumbijce Saskii Van Erven, ulegając jej 9:15 i plasując się tym samym na pozycji 43 w klasyfikacji generalnej. Hanna Łyczbińska w ostatniej chwili wypuściła dwupunktowe prowadzenie w pojedynku z Rosjanką Dianą Jakowlewą, aby ostatecznie przegrać w doliczonej minucie 8:9. Dało jej to lokatę 46.

Przed rozpoczęciem walk w kolejnej fazie mogliśmy już być pewni, że będziemy mieli naszą reprezentantkę w...najlepszej szesnastce, bo los skojarzył w tabeli "32" Julię Walczyk z Katarzyną Lachman. Z tej konfrontacji zwycięsko wyszła ta pierwsza (15:11), a niebawem kibice mogli się cieszyć z wiktorii drugiej Polki. Martyna Jelińska wykazała się niezwykłą wolą walki, odpornością psychiczną i konsekwencją, co boleśnie odczuła jej rywalka, Chinka Yue Shi. Czternaście do dziewięciu i koniec zawodów dla florecistki z Państwa Środka. Niewiele brakowało, aby do koleżanek dołączyła i Marta Łyczbińska. Zbyt późno jednak znalazła receptę na szybką i dynamiczną Kanadyjkę Eleanor Harvey. Końcowy wynik 9:6 nie odzwierciedla całej dramaturgii ostatnich sekund, których w efekcie zabrakło naszej zawodniczce. W efekcie miejsce 22.

Z dwóch pozostałych w stawce polskich florecistek bliżej awansu do finałowej ósemki była Julia Walczyk. Była naprawdę blisko i może mieć do siebie żal o rozegranie końcówki, w której o jedno trafienie dała się wyprzedzić Koreance Seo In Hong. Żalu jednak nie należy trzymać zbyt długo w sobie, tylko już teraz trzeba planować jeszcze lepszy występ w następnej pucharowej próbie. Ósemka a nawet podium w zasięgu klingi! A dwunasta lokata w "generalce" dzisiejszych zmagań to przecież powód do satysfakcji. Martynie Jelińskiej zabrakło do szczęścia nieco więcej. Niemka Anne Sauer nie pozwoliła wydrzeć sobie zwycięstwa o czym świadczy wynik 15:8. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów skończyła turniej na trzecim miejscu a Martynie przypadło trzynaste. Podsumowanie to samo, co w przypadku Walczyk. Jest się z czego cieszyć, jest do czego dążyć. Możliwości są!

Tytuł i najwyższy stopień podium w sposób absolutnie bezdyskusyjny zapewniła sobie Rosjanka Inna Derigłazowa. Górowała nad rywalkami w każdym elemencie szermierczego wyszkolenia. Półfinał z Włoszką Camilla Mancini i finał z Amerykanką Lee Kiefer rozstrzygnęła bardzo prędko, nie pozostawiając rywalkom złudzeń. W niedzielę czas na zmagania drużyn.

Wyniki >>


Widok ogólny, walki Polek, półfinały i finał oraz ceremonia wręczania nagród - General view, semifinals, final and award ceremony

Red piste >> - Green piste >> - Blue piste >> - Yellow piste >>

Jan Socha jedenasty w Bratysławie
Jan Socha zajął jedenaste miejsce w turnieju Pucharu Europy kadetów - Puchar Dunaju - w Bratysławie. To godny pochwały wynik młodego szpadzisty osiągnięty w stawce 288 zawodników! Zawody wygrał Rosjanin Artur Tołasow - Wyniki >>

Magdalena Ławska piąta, kanadyjska ósemka
Magdalena Ławska zajęła świetne piąte miejsce w poznańskim turnieju Pucharu Europy kadetów we florecie dziewcząt. Zawody wygrała Niemka Aliya Dhuique-Hein przed Kanadyjką Jessicą Guo, Rununka Rebecą Candescu i Kanadyjka Tinney Mak. Kanadyjki wprowadziły do finałowej ósemki aż cztery zawodniczki. Startowało 179 florecistek.

2018-01-12


Sześć z dwudziestu
Z dwudziestu polskich florecistek, które porzystąpiły do piątkowych eliminacji zostało już tylko (czy może aż) sześć zawodniczek z promocją do najlepszej
64". Trzy z nich - Marta Łyczbińska, Martyna Synoradzka i Julia Walczyk - zapewniły sobie awans już w turze grupowej. Trzy kolejne musiały stoczyć jeszcze dwa pojedynki pucharowe. W decydujących walkach Katarzyna Lachman wygrała 15:13 z Włoszką Elisą Vardaro, Martyna Jelińska pokonała gładko 15:5 Francuzkę Julie Mienville zaś Hanna Łyczbińska w takim samym stosunku rozprawiła się z Węgierką Fanny Kreiss.

Do decydującej rozgrywki w sobotę Polki przystąpią w następujących parach:

Marta Łyczbińska - Serena Rossini (Włochy)
Martyna Synoradzka - Irina Jelesina (Rosja)
Hanna Łyczbińska - Diana Jakowlewa (Rosja)
Julia Walczyk - Aida Mohamed (Węgry)
Katarzyna Lachman - Ysoara Thibus (Francja)
Martyna Jelińska - Frencesca Palumbo (Włochy)

Ich koleżanki mają już swoje miejsca w klasyfikacji generalnej: 78 Natalia Gołębiowska, 91 Renata Tomczak, 97 Julia Chrzanowska, 107 Aleksandra Jeglińska, 115 Marika Chrzanowska, 129 Małgorzata Wojtkowiak, 132 Maria Vetulani, 137 Marta Mech, 145 Monika Paliszewska, 146 Julia Lidzbarska, 157 Oliwia Szableska, 164 Martyna Długosz, 169 Joanna Toporska, 176 Katarzyna Matysiak. W sobotę zapraszamy od godziny 10:00.

Wyniki on-line >>

Karolina Staszulonek dwunasta w Pucharze Dunaju
Węgierka Lili Buki zwyciężyła w bratysławskim turnieju szpadzistek O Puchar Dunaju, rozgrywanym w cyklu Pucharu Europy kadetek. Najlepsza z Polek była na doskonałym dwunastym miejscu Karolina Staszulonek. Startowało 241 zawodniczek - Wyniki >>

2018-01-11
Pucharowy weekend w "Spodku"
Dwadzieścia Polek i 164 florecistki ze wszystkich kontynentów rozpoczynają 12 stycznia rywalizację o zwycięstwo w turnieju Pucharu Świata w katowickim "Spodku". Główna część konkurencji rozegra się w sobotę, ale najpierw trzeba sobie poradzić w piątkowych eliminacjach. Oby jak najwięcej naszych reprezentantek dołączyło do 16 rozstawionych zawodniczek z czoła rankingu FIE.Wyniki on-line >>

Kadeci w Bratysławie i Poznaniu
Podczas tego weekendu walczyć będą także kadeci. Turnieje z cyklu Pucharu Europy odbędą się w Bratysławie gdzie do turnieju O Puchar Dunaju zgłosiła się rekordowa liczba 710 szpadzistek, szpadzistów i florecistów. Postępy startujących tam Polek i Polaków można śledzić on-line: Wyniki >> Z kolei florecistki spotkają się w Poznaniu. Do grodu nad Warta ma ich zjechać 183.

2018-01-06
Udany występ w Udine
Udanie wystąpił w Udine Wojciech Kolańczyk. Polski szpadzista zajął siódme miejsce w turnieju Pucharu Świata juniorów Alpe Adria, w którym był jedynym reprezentantem naszego kraju (w stawce 188 zawodników). Zwyciężył, przedłużając zwycięską passę, Czech Jakub Jurka - Wyniki >>

Słabe szable juniorów
Zuzanna Cieślar (28 miejsce) była najwyżej sklasyfikowaną polską szablistką w budapeszteńskim turnieju Pucharu Świata juniorów Héraklész Budapest Cup. Pozostałe Polki zajęły następujące miejsca: 42 Marta Mazurek, 75 Marta Okine, 87 Natalia Nowinowska, 97 Małgorzata Zawodniak, 109 Anna Łukasik, 114 Agata Marciniak, 115 Urszula Kurzyna, 135 Natalia Walas. Zwyciężyła szablistka gospodarzy Liza Pusztai. Startowało 147 zawodniczek - Wyniki >> W konkurencji mężczyzn triumfował z kolei Włoch Matteo Neri, a najlepszy z naszych reprezentantów, Piotr Sosulski, był 69. Cezary Białecki zajął miejsce 72, Mateusz Prokopowicz 96, Karol Lademann 109, Maurycy Dziubielewski 112, Piotr Szczepanik 114, Jakub Broniszewski 125, Jan Kruszewski 135, Krystian Borkiewicz 138. Startowało 135 szablistów - Wyniki >>

Finały gdańskie i poznańskie
Adam Podralski (UKS Atena Gdańsk) i Aleksandra Wieczorek (AZS AWF Poznań) zostali zwyciężcami trzeciego w bieżącym sezonie turnieju Pucharu Polski kadetów we florecie. Oboje pokonali w finale swoich klubowych kolegów i koleżanki. Gdańszczanin wygrał 15:12 z Jakubem Dołżyckim zaś poznanianka 15:8 z Antoniną Lachman. W turnieju rozgrywanym jako Memoriał Romualda Piaseckiego wystartowało 84 florecistów i 86 florecistek. Dla nich był to ostatni sprawdzian przed zawodami z cyklu Pucharu Europy kadetów, które odbędą się za tydzień w Poznaniu - Wyniki >>

2018-01-01

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
MISTRZOSTWA ŚWIATA
MISTRZOSTWA ŚWIATA 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY
MISTRZOSTWA EUROPY 23
MISTRZOSTWA EUROPY 17 i 20
MISTRZOSTWA EUROPY 17
MISTRZOSTWA POLSKI
MISTRZOSTWA POLSKI 23
MISTRZOSTWA POLSKI 20
MISTRZOSTWA POLSKI 17 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 15 OOM
MISTRZOSTWA POLSKI 14
UNIWERSJADY
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski