mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  LUTEGO  2024
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2021
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018
LXXXIV indywidualne
i LVII drużynowe
mistrzostwa Polski
w szermierce


Poznań, 5 października 2014


Wrocławianie po raz szósty z rzędu,
gdańszczanki bez konkurencji


Przed dzisiejszym turniejem wszyscy zadawali sobie zapewne jedno pytanie. Czy Wrocławianie zdobędą tytuł drużynowych mistrzów Polski
po raz szósty z rzędu? Zdobyli. Mają najwyraźniej wykupiony na tę okoliczność abonament. Tylko do kiedy? Finał drużynowy kobiet, podobnie jak przed rokiem, rozegrały między sobą dwie drużyny z Gdańska. Wygrała pierwsza, prowadząc mecz od startu do mety.


FLORET MĘŻCZYZN DRUŻYNOWO

Przed dzisiejszym turniejem wszyscy zadawali sobie zapewne jedno pytanie. Czy Wrocławianie zdobędą tytuł drużynowych mistrzów Polski po raz szósty z rzędu? Wrocławska ekipa uczyniła ze zmagań zespołowych swoją specjalność, wygrywając je niezależnie od wyników w zawodach indywidualnych. W sobotę Leszek Rajski wywalczył tytuł mistrzowski, a Andrzej Rządkowski zdobył brązowy medal, tym samym rozstawiając swoją ekipę na pierwszym miejscu w tabeli pucharowej.

A więc najpierw gładko poradzili sobie z drugą drużyną swojego klubu, by w półfinale trafić na Sietom AZS AWFiS Gdańsk. Z drugiej strony tabeli w meczu o finał spotkały się dwie ekipy AZS – z Gdańska i Warszawy. Co ciekawe Gdańszczanie tak ulokowali zawodników w drużynach, że to ta druga była rozstawiona wyżej. W półfinale nie dała jednak rady rywalom i tak oto doszło do powtórki sprzed roku. W finale Wrocław i Warszawa, a w meczu o trzecie miejsce derby Gdańska. Bardzo emocjonujące derby, godne finału. Sytuacja w pierwszej rundzie zmieniała się z walki na walkę, ale kolejna należała bezsprzecznie do drugiej drużyny, która prowadziła po szóstym pojedynku dwunastoma trafieniami. Wyniki trzech kolejnych walk rozstrzygnęły jednak losy meczu na korzyść pierwszej ekipy. Po zwycięstwach 9:4, 12:6 i 6:4, wygrali całe spotkanie 45:44.

Finał był dużo mniej dramatyczny, a drużyna z Wrocławia cały czas kontrolowała przebieg wydarzeń na planszy. Rozpoczęli od prowadzenia 5:0 po pierwszej walce i powiększali je praktycznie w każdej kolejnej. Ostatecznie zwyciężyli 45:31 i już po raz szósty z rzędu wywalczyli mistrzowski laur dla swojego klubu. Wspaniały wynik!


Foto Justyna Oczak

Ćwierćfinały:
Wrocławianie – Wrocławianie II 45:24
Sietom AZS AWFiS Gdańsk – AZS AWF Poznań 45:33
AZS AWF Warszawa – AZS AWF Warszawa II 45:41
Sietom AZS AWFiS Gdańsk II – UKS Atena Gdańsk 45:13

Półfinały:
Wrocławianie - Sietom AZS AWFiS Gdańsk
AZS AWF Warszawa - Sietom AZS AWFiS Gdańsk II

O 3 miejsce:
Sietom AZS AWFiS Gdańsk - Sietom AZS AWFiS Gdańsk II 45:44

Finał:
Wrocławianie - AZS AWF Warszawa 45:31

Kolejność:
1 Wrocławianie
(Radosław Pietrusiewicz, Leszek Rajski, Andrzej Rządkowski, Paweł Szumielewicz)
2 AZS AWF Warszawa
(Ludwik de Bazelaire, Bartosz Łukowski, Michał Majewski, Jakub Surwiłło)
3 Sietom AZS AWFiS Gdańsk
(Radosław Glonek, Paweł Kawiecki, Paweł Osmański, Filip Płocharski)
4 Sietom AZS AWFiS Gdańsk II
5 AZS AWF Poznań
6 AZS AWF Warszawa II
7 UKS Atena Gdańsk
8 Wrocławianie II

Startowało 12 drużyn

FLORET KOBIET DRUŻYNOWO

We florecie kobiet turniej zapowiadał się na konfrontację dwóch najpoważniejszych graczy w kraju, czyli akademiczek z Gdańska oraz Poznania, do której mogły się wmieszać zawsze niebezpieczne zawodniczki Budowlanych z Torunia. Finał jednak, podobnie jak przed rokiem, rozegrały między sobą dwie drużyny z Gdańska. Wygrała pierwsza, prowadząc mecz od startu do mety. W meczu o brąz Budowlani Toruń, pomimo nie najlepszej pierwszej rundy tego spotkania, pokonały drużynę gospodyń i stanęły na najniższym stopniu podium.


Foto Justyna Oczak

Ćwierćfinały:
Sietom AZS AWFiS Gdańsk – Zjednoczeni Pabianice 45:34
Budowlani Toruń – Warta-Muszkieterowie Poznań 45:15
Sietom AZS AWFiS Gdańsk II – AZS AWF Warszawa 45:21
AZS AWF Poznań – Wrocławianie 36:22

Półfinały:
Sietom AZS AWFiS Gdańsk - Budowlani Toruń 45:35
Sietom AZS AWFiS Gdańsk II - AZS AWF Poznań 31:26

O 3 miejsce:
Budowlani Toruń – AZS AWF Poznań 41:37

Finał:
Sietom AZS AWFiS Gdańsk - Sietom AZS AWFiS Gdańsk II 43:32

Kolejność:
1 Sietom AZS AWFiS Gdańsk
(Karolina Chlewińska, Magdalena Knop, Monika Paliszewska, Emilia Rygielska)
2 Sietom AZS AWFiS Gdańsk II
(Magdalena Drapella, Natalia Gołębiowska, Iwona Olbromska, Anna Szymczak)
3 Budowlani Toruń
(Julia Chrzanowska, Marika Chrzanowska, Martyna Jelińska, Sandra Sulik)
4 AZS AWF Poznań
5 Zjednoczeni Pabianice
6 AZS AWF Warszawa
7 Warta-Muszkieterowie Poznań
8 Wrocławianie

Startowało 12 drużyn.

Marek Malanowski

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznań, 4 października 2014

Martyna Synoradzka utrzymała,
Leszek Rajski odzyskał mistrzowski floret


Na planszach poznańskiego UAM rozegrano dziś turnieje indywidualne mistrzostw Polski we florecie. W finale mężczyzn spotkali się Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) z Leszkiem Rajskim (Wrocławianie). Obydwaj po trudnych pojedynkach pokonali swoich półfinałowych rywali
- Andrzeja Rządkowskiego (Wrocławianie) i Michała Siessa (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - i przyszło im rozstrzygnąć losy turnieju między sobą. Ostatecznie więcej sił zachował wrocławianin, który po zwycięstwie 15:8 powrócił na najwyższy stopień podium po czterech latach przerwy.
W turnieju kobiet także dwie startujące w Poznaniu mistrzynie Polski - była, Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) i aktualna, Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), stanęły do decydującej potyczki o krajowy prymat. Poznańska publiczność nie zawiodła się na swojej faworytce. Pokonała rywalkę 15:11 i po raz drugi z rzędu zdobyła tytuł mistrzyni. Podium uzupełniły: Emilia Rygielska i Marta Łyczbińska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk).


FLORET MĘŻCZYZN

Jako pierwsi na plansze wyszli floreciści, wśród których walka o medale od startu zapowiadała się pasjonująco. Do grona pretendentów (niejako zwyczajowych podejrzanych) dołączyli bowiem młodsi i na pewno rozochoceni ostatnimi, świetnymi wynikami juniorzy. W szranki stanęło ogółem 77 szermierzy, w tym pięciu byłych oraz jeden aktualny mistrz Polski: mający na swoim koncie dwa tytuły Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań) i Radosław Glonek (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) oraz ci z jednym laurem w dorobku czyli Michał Majewski (AZS AWF Warszawa), Leszek Rajski (KS Wrocławianie), Paweł Kawiecki i Filip Płocharski (obaj Sietom AZS AWF Gdańsk). Ten ostatni, broniący dziś tytułu, który wywalczył sensacyjnie rok temu w Śremie.

Walki grupowe rządzą się swoimi prawami, więc zaskakującymi ich wynikami nikt właściwie nie powinien być zaskoczony. W Poznaniu trochę niespodzianek było, ale wiadomo , że tak czy inaczej wszystko zweryfikować miały zmagania w fazie pucharowej. Tabela uformowała się jednak w nader interesującą konfigurację. Na pierwszych dwóch miejscach rozstawili się Glonek z Majewskim, a na trzecim wicemistrz Europy do lat 23 – Piotr Janda. Kolejne miejsce to już świeżo upieczony mistrz świata kadetów oraz igrzysk młodzieżowych, Andrzej Rządkowski (KS Wrocławianie). Tuż za nim, kolega z reprezentacji juniorów, Bartosz Cegielski (IKS Jamalex Leszno). W czołowej ósemce niespodziewanie znalazł się również Oskar Metza (AZS AWF Poznań) ex equo z Pawłem Osmańskim (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), listę pierwszych ośmiu zamknął świeżo upieczony młodzieżowiec – Szymon Kozłowski (AZS AWF Poznań). Fakt, że kilku faworytów „zgubiło” w swoich grupach po jednej czy dwie walki, na pewno dodało turniejowi więcej dramaturgii.

Już w drugiej rundzie doszło do powtórki finału sprzed roku. Dosłownie do powtórki, ponieważ starcie Filipa Płocharskiego z Michałem Majewskim skończyło się identycznym wynikiem jak finałowy pojedynek w Śremie, który z kolei był kopią ich pojedynku z turnieju Pucharu Polski w Poznaniu, w ubiegłym sezonie. Wydawało się, że gdańszczanin nie jest tego dnia w najlepszej formie, ale najwyraźniej albo on ma patent na Majewskiego albo Majewski nie ma patentu na niego. Jednoczesna porażka Radosława Glonka z Tomaszem Gmerkiem (KS Wrocławianie) oznaczała, że obydwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy odpadli z turnieju, a ich los podzielili Osmański, Metza i Cegielski. W 1/8 finału zobaczyliśmy więc tylko trzech z ośmiu zawodników najlepiej rozstawionych po eliminacji grupowej. Kolejnym z nich, który pożegnał się z turniejem, został Piotr Janda, ulegając wysoko Leszkowi Rajskiemu. W takim samym stosunku (5:15) przegrał również, za sprawą Pawła Szumielewicza (KS Wrocławianie), Filip Płocharski.

Pierwszymi półfinalistami zostali „starzy” mistrzowie – Rajski i Kawiecki. Obydwaj w cuglach wygrali swoje walki o strefę medalową, nie dając przeciwnikom zadać nawet dziesięciu trafień. Szymon Kozłowski i Jakub Surwiłło (AZS AWF Warszawa) zanotowali bardzo dobre występy, ale na medal będą musieli jeszcze poczekać. Po morderczym pojedynku z Michałem Jandą dołączył do nich Andrzej Rządkowski, a jako ostatni do grona medalistów doszlusował Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk), który pewnie pokonywał kolejnych rywali, a w ćwierćfinale odprawił Pawła Szumielewicza.

Młodzi nie przeprowadzili jednak rewolucji totalnej, bo w finale spotkali się Kawiecki z Rajskim. Obydwaj po trudnych pojedynkach pokonali swoich rywali i przyszło im rozstrzygnąć losy turnieju między sobą. Ostatecznie więcej sił zachował wrocławianin, który po zwycięstwie 15:8 powrócił na najwyższy stopień podium po czterech latach przerwy.


Foto Justyna Oczak.

Ćwierćfinały:
Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
– Szymon Kozłowski (AZS AWF Poznań) 15:7

Andrzej Rządkowski (KS Wrocławianie)
– Michał Janda (Sietom AZS AWF Gdańsk) 15:14

Leszek Rajski (KS Wrocławianie)
– Jakub Surwiłło (AZS AWF Warszawa) 15:9

Michał Siess (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
– Paweł Szumielewicz (KS Wrocławianie) 15:10

Półfinały:
Kawiecki – Rządkowski 15:13
Rajski – Siess 9:5

Finał:
Rajski – Kawiecki 15:8

Kolejność:
1 Leszek Rajski (KS Wrocławianie)
2 Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3 Andrzej Rządkowski (KS Wrocławianie)
3 Michał Siess (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
5 Szymon Kozłowski (AZS AWF Poznań)
6 Jakub Surwiłło (AZS AWF Warszawa)
7 Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
8 Paweł Szumielewicz (KS Wrocławianie)

Startowało 77 zawodników.

FLORET KOBIET

Dwie godziny po rozpoczęciu mistrzostw do florecistów dołączyły florecistki. Siedemdziesiąt zawodniczek z piętnastu klubów, w tym dwie mistrzynie Polski. Broniąca tytułu faworytka gospodarzy, Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) i Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Turniej w imponujący sposób rozpoczęła ta pierwsza. Otrzymała zaledwie dwa trafienia w walkach grupowych, co zapewniło jej… drugie miejsce w tabeli z 64. Pierwsze, po losowaniu, zajęła Monika Paliszewska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), która mogła się pochwalić identycznym bilansem zwycięstw i trafień. Ogólnie w pierwszej ósemce rozstawiło się aż sześć gdańszczanek i dwie poznanianki. Tą drugą była, po raz pierwszy startująca w nowych barwach klubowych, Małgorzata Susfał – do niedawna zawodniczka UKS d’Artagnan Ursynów. Pomimo, że nie wszystkie (co normalne) zameldowały się w ćwierćfinale, to trzeba przyznać, że właściwie żadne nazwisko w 1/4 nie było niespodzianką. Odpadła wprawdzie Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), ale przegrała z koleżanką klubową, Karoliną Chlewińską. Poległy obydwie siostry Chrzanowskie, Marika i Julia (obydwie Budowlani Toruń), ale jedna przegrała z Emilią Rygielską (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), a druga z Martyną Synoradzką. Porażka Natalii Gołębiowskiej (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) z Martyną Jelińską (Budowlani Toruń) też nie może być postrzegana jako sensacja. Ostatecznie do bezpośredniej walki o medale przystąpiło pięć gdańszczanek, dwie poznanianki i jedna torunianka.

W półfinale procent pomorzanek zwiększył się jeszcze, choć możliwe, że wpłynął na to fakt, iż dwa ćwierćfinały były ich wewnętrzną sprawą. Niepowstrzymanie prąca naprzód Monika Paliszewska uległa w końcu Marcie Łyczbińskiej, a Karolina Chlewińska pokonała siostrę Marty – Hannę. Do swoich koleżanek dołączyła też Emilia Rygielska, która jednym trafieniem wyeliminowała Małgorzatę Susfał. W czwartym ćwierćfinale doszło do starcia dwóch Martyn. Ostatecznie Synoradzka wysoko pokonała Jelińską i przedłużyła swoje nadzieje na obronę tytułu mistrzowskiego.

Podtrzymała je następnie zwycięstwem półfinałowym z Emilią Rygielską, by w finale spotkać się z Karoliną Chlewińską. Tak oto obydwie startujące w turnieju mistrzynie Polski, stanęły do decydującej potyczki o krajowy prymat. Poznańska publiczność nie zawiodła się na swojej faworytce. Pokonała rywalkę 15:11 i po raz drugi z rzędu zdobyła tytuł mistrzyni Polski.


Foto Justyna Oczak.

Ćwierćfinały:
Marta Łyczbińska
– Monika Paliszewska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 14:9

Karolina Chlewińska
– Hanna Łyczbińska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 14:11

Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
– Małgorzata Susfał (AZS AWF Poznań) 13:12

Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
– Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) 15:6

Półfinały:
Chlewińska – M. Łyczbińska 15:12
Synoradzka – Rygielska 14:10

Finał:
Synoradzka – Chlewińska 15:11

Kolejność:
1 Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
2 Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3 Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3 Marta Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
5 Monika Paliszewska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
6 Hanna Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
7 Małgorzata Susfał (AZS AWF Poznań)
8 Martyna Jelińska (Budowlani Toruń)

Startowało 70 zawodniczek.

Marek Malanowski

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 2008-2016
MISTRZOSTWA ŚWIATA 2003-2014
MISTRZOSTWA ŚWIATA U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY 2003-2015
MISTRZOSTWA EUROPY U23 2008-2014
MISTRZOSTWA EUROPY U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY U17 2007-2011
MISTRZOSTWA POLSKI 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U23 2009-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U20 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U17 OOM 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U15 OOM 2003-2008
MISTRZOSTWA POLSKI U14 2011-2012
UNIWERSJADY 2009, 2011, 2013, 2015
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski