KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018
W sobotę 13 września po raz pierwszy został rozegrany szpadowy Turniej O Puchar Lajkonika, którego organizatorem był Krakowski Klub Szermierzy. Zawody odbyły się w hali sportowej Centrum Sportu i Rekreacji KOLNA przy ul. Kolnej 2 w Krakowie. Do turnieju zgłosiło się łącznie 103 zawodników i zawodniczek z klubów polskich i ukraińskich. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych.

Turniej rozpoczęli zawodnicy urodzeni w latach 2001-2002. Wystartowało ich 28. Po eliminacji grupowej wszyscy przeszli do eliminacji bezpośredniej. W grupach walczyli do 5 trafień zaś w pojedynkach pucharowych do 15. Zwyciężył reprezentant SKS Grass-Hopper Kalwaria Dawid Dębicki, pokonując w zaciętym finałowym starciu zaledwie jednym trafieniem Patryka Adamczyka z klubu MDK nr 1 Bytom. Na najniższym stopniu podium obok Dawida i Patryka stanęli jeszcze Kamil Huwe z UKS Trójka Radlin oraz Karol Noganowicz z Kolejarza Wrocław. Najlepiej z zawodników Krakowskiego Klubu Szermierzy walczył Piotr Podolski, który po przegranej walce z Mateuszem Stolarskim 13/15 uplasował się tuż za finałową ósemką na miejscu 9.

W turnieju dziewcząt udział wzięło zaledwie 20 zawodniczek, a zwyciężyła Julia Kwiecień, reprezentantka klubu Muszkieter Gliwice, w finale pokonując koleżankę klubową - Ewę Dębicką 15/13. Na miejscu trzecim ukończyły zawody: Patrycja Ziętek i Julia Gwóźdź (obie z klubu Bytomskie Towarzystwo Szermiercze).

W kategorii urodzonych w roku 2003 i młodszych wystartowało 30 chłopców oraz 25 dziewcząt. Zwycięzcą turnieju chłopców został krakowianin (choć nie z KKS), reprezentant klubu Zerwikaptur - Filip Bytomski. W jego finałowym starciu z Wktorem Wałachem, szpadzistą RMKS Rybnik o zwycięstwie również zadecydowało jedno trafienie. Miejsce trzecie zajęli wspólnie: zawodnik z klubu Gryf Mielec - Piotr Urban i najlepszy z gospodarzy Antoni Wołkow. W tej grupie wiekowej zawodnicy i zawodniczki w eliminacji grupowej walczyli do 4 trafień zaś w walkach pucharowych do 12 trafień. Oczywiście po eliminacji grupowej nikt nie odpadał.

W szpadzie dziewcząt zwyciężyła Eva Mazur reprezentująca Ukrainę. W walce finałowej Eva wynikiem 11/10 wygrała z Patrycją Frystacką RMKS Rybnik. Trzecie miejsce zapewniła sobie Kinga Zgryźniak z RMKS Rybnik i - ku uciesze organizatorów z KKS - Maria Podolska.

Oprócz turnieju dla dzieci rozegrany został również I Turniej o Puchar Lajkonika dla Amatorów. Wystartowało szesnaścioro konkurentów, w tym 3 zawodniczki. W kategorii szpady męskiej zwyciężył Marek Partyka natomiast w kategorii szpady kobiet wygrała Monika Ridzewska. Wspaniałą atrakcją turnieju był Lajkonik, który podczas trwania imprezy krążył pomiędzy planszami, rozdawał słodycze oraz opowiadał o swojej historii. Również podczas dekoracji finałowych ósemek dodawał szczęścia na przyszłość zawodnikom poprzez słynne uderzenie buławą. Warto wspomnieć, iż wszyscy dekorowani zawodnicy oprócz dyplomów i pucharów otrzymali nagrody rzeczowe. Szczególne podziękowania należą się sponsorom turnieju - Firmie LAMAFER Mirosław Grzywacz, firmie PACK INNOVATIVE oraz Przedsiębiorstwu Geologicznemu.