BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018

Płowdiw, 6 kwietnia 2014

Andrzej Rządkowski został mistrzem świata kadetów! Polak we wspaniałym stylu pokonywał kolejnych rywali i bezapelacyjnie potwierdził wielki talent.
To niezwykłe czego dokonał w tym roku. Wygrał turniej Floret Witolda Woydy, wywalczył numer jeden w europejskim rankingu kadetów 2013/2014, zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w Jerozolimie, a teraz został najlepszym florecistą globu podczas turnieju w Płowdiw. Wrocławianin jest trzecim polskim złotym medalistą mistrzostw świata kadetów (do lat 17). Fantastyczne! Wcześniej tytuły wywalczyli: w roku 1990 szablista Dariusz Gilman (Goeteborg) i w roku 1994 florecistka Anna Rybicka (Meksyk).

Jego klubowy trener Krzysztof Głowacki nie krył wielkiej radości po wspaniałym występie podopiecznego. "Tuż przed wyjazdem Andrzeja do Płowdiw miałem bardzo ciężki organizacyjnie Challenge Vratislawia" - powiedział. "Niełatwo było po całym przepracowanym dniu stawać do lekcji, żeby przygotować go jak najlepiej do mistrzostw. A dziś widać, że warto było! To dla mnie wielka satysfakcja. Po każdej wygranej walce Andrzej dzwonił do mnie, a kiedy usłyszeliśmy się po finale, powiedział: "Jednego
tylko żałuję, że nie mogłem się spotkać z Enguerrandem Rogerem, aby mu się zrewanżować za półfinałową porażkę w Jerozolimie". Oto słowa godne mistrza.

Tymczasem Francuz znów o jedno trafienie był lepszy od reprezentanta Polski. Tym razem wygrał 15:14 z Maciejem Podralskim w pojedynku o wejście do finałowej ósemki. Szkoda tej porażki tym bardziej, że o wszystkim zadecydowała czerwona kartka, którą Macieja ukarał arbiter. Trzeci z naszych, Ludwik de Bazelaire nie sprostał w 1/16 finału Węgrowi Meszarosowi i musiał się zadowolić miejscem 26. Szkoda też, że kadeci nie rozgrywają turnieju drużynowego. Byłaby szansa na kolejny medal.

SZABLA DZIEWCZĄT

W cieniu wyczynu Andrzeja Rządkowskiego całkiem dobry, nawet zaskakujący wynik, osiągnęła szablistka Sylwia Matuszak. Piąte miejsce na mistrzostwach świata to powód do dumy. Brawo. Pozostałe dwie Polki poza najlepszą szesnastką. Marta Mazurek - 24, Nadia Królikowska - 46. Złoty medal wywalczyła Rosjanka Alina Mozejko przed sensacyjną Meksykanką Julietą Toledo. Trzedcie na podium były dwie Azjatki: Misaki Emura (Japonia) i Eunhye Jeon (Korea Południowa).

Julieta Toledo (Meksyk) - Sofia Pozdniakowa (Rosja) 15:14
Eunhye Jeon (Korea Południowa) - Larissa Eifler (Niemcy) 15:11
Alina Mozejko (Rosja) - Risa Takashima (Japonia) 15:13
Misaki Emura (Japonia) - Sylwia Matuszak 15:9