2013

Budapeszt, 7 sierpnia 2013

FLORET KOBIET - turniej główny

Jako pierwsza z polskich florecistek na planszę wyszła Hanna Łyczbińska
i niestety długo na niej nie pozostała. Walka z Ysoarą Thibus była wyrównana do stanu 4:4, ale potem Francuzka wrzuciła wyższy bieg
i pokonała Polkę 15:5. Dużo bardziej dramatyczny był pojedynek Martyny Synoradzkiej z Anną Goldie. Dziewiętnastoletnia Kanadyjka, brązowa medalistka igrzysk panamerykańskich, pokazała, że za oceanem rośnie kolejna drużyna, która może wkrótce mieszać w światowej czołówce. Bardzo skutecznie postraszyła naszą zawodniczkę, oddając prowadzenie dopiero przy stanie 13:13. W końcówce większe doświadczenie Synoradzkiej przeważyło szalę zwycięstwa i to Polka wygrała 15:14. Było gorąco. Najwyżej rozstawiona w turnieju polska florecistka - Karolina Chlewińska - też nie miała łatwego startu, ale ostatecznie pokonała Ukrainkę Katerynę Czencową 15:13. Występ Polek w 1/32 finału zakończyła Martyna Jelińska, której zabrakło czasu by pokonać utytułowaną Aidę Mohamed. Węgierka prowadziła już 13:7 i wtedy nasza florecistka rzuciła się do pościgu. Zadała pięć trafień z rzędu, ostatnie na sekundę przed końcem
i najzwyczajniej w świecie nie zdążyła. Wielka szkoda.

Niestety niedługo potem do młodszych koleżanek, które już odpadły, dołączyła Karolina Chlewińska. Koreanka Jung okazała się dzisiaj za mocna
i zwyciężyła gdańszczankę 15:9. Naszą ostatnią nadzieją pozostała tedy Martyna Synoradzka. Zadanie miała bardzo ciężkie, stanęła bowiem na przeciw Arianny Errigo, czyli numeru dwa światowej listy. Pokonać Włoszkę? Trudno się mówi, a jeszcze trudniej zrealizować taki plan. Wynik 5:15 mówi wszystko. Tak oto przepadły nasze ostatnie nadzieje na 1/8 finału
i zakończył się indywidualny występ polskich florecistek. Jak zwykle przez ostatnie lata pozostaje więc napisać: czekamy na lepszy występ
w drużynie.

Valentina Vezzali wróciła na razie do ósemki. Czy zdoła się jeszcze wspiąć wyżej? Tytuł pozostał jednak we włoskich rękach, a konkretnie Arianny Errigo choć dzielnie usiłowała temu przeszkodzić Niemka Carolin Gołubicki, jej finałowa rywalka. Brązowe medale wywalczyły: Inna Derigłazowa (Rosja) i mistrzyni olimpijska z Londynu, Włoszka Elisa Di Francisca.

SZABLA MĘŻCZYZN - turniej główny

Krótko trwał występ polskich szablistów w turnieju głównym. Co prawda nie byli oni zaliczani do faworytów tych mistrzostw, ale zdaje się, że ich przeciwnicy z 1/32 finału, również do tego grona się nie zaliczali. Niestety Adam Skrodzki przegrał z Rumunem Ciprianem Galatanu, a Marcin Koniusz
z Izraelczykiem Aleksandrem Woogiem. Tyle w temacie, czekamy na turniej drużynowy.

Decydujące rozstrzygnięcia przyniosły wielki niedosyt gospodarzom. Wprowadzili do finałowej ósemki aż trzech zawodników i zdobyli tylko jeden medal - brązowy. Zawisł na szyi mistrza olimpijskiego Arona Szilagyi'ego, który zapewne liczył na więcej. Drugi brąz odebrał Rumun Tiberiu Dolniceanu, a sprawcami węgierskiego zawodu byli dwaj Rosjanie: Weniamin Reszetnikow i Nikołaj Kowalew. W tej właśnie kolejności stanęli na podium, zdobywając najważniejsze trofea dnia.