2011

Budapeszt, 25 marca 2012

FLORET KOBIET DRUŻYNOWO

Florecistki są w tym sezonie diablo regularne, chociaż wolelibyśmy, żeby
ta regularność była co najmniej o jedną lokatę lepsza. Drużyna fechmistrza Longina Szmita zajęła tradycyjnie czwarte miejsce, czym ostatecznie przypieczętowała awans na londyńskie igrzyska. Męczyły się co prawda
w meczu z Meksykiem, ale potem pokazały pazur w meczu z Amerykankami,
a za porażki z Włoszkami i Koreankami zawsze mogą zrewanżować się na turnieju olimpijskim. Nie będzie lepszego momentu, żeby wskoczyć na podium.

FLORET KOBIET INDYWIDUALNIE

Solidnie zaprezentowały się w budapeszteńskim pucharze świata polskie florecistki. Trzy z nich znalazły się w 1/8 finału. W walce o szeroki finał Sylwia Gruchała nie poradziła sobie z Arianną Errigo z Włoch, a Martyna Synoradzka nie sprostała Valentinie Vezzali. Na największe słowa uznania zasługuje z pewnością Martyna Jelińska, która zdobyła pierwsze w karierze punkty na liście seniorskiej i trzeba przyznać, że uczyniła to w bardzo dobrym stylu. Pogromczynię znalazła dopiero w osobie rutynowanej Węgierki, Aidy Mohamed. W turnieju głównym walczyły jeszcze trzy kolejne Polki. Katarzyna Kryczało zaledwie jednym trafieniem uległa w 1/32 finału Rosjance Jewgienii Łamonowej, Magdalena Knop również nieznacznie przegrała swoją pierwszą walkę z Ilarią Salvatori z Włoch, a Karolinie Chlewińskiej w tej samej fazie nie udało się powtórzenie wyczynu z Turynu, kiedy to wyeliminowała samą Valentinę Vezzali. Tym razem góra była Włoszka, która ostatecznie zwyciężyła w całym turnieju. Odnotować również należy dwa bardzo nietypowe wyniki walk pucharowych. W drodze do ćwierćfinału Węgierka Mohamed rozbiła 15:0 Yun Shi z Chin, a Aida Szanajewa zgoła w innym stylu poradziła sobie z Niemką Anją Schache, wygrywając...1:0. Można i tak.

W niedzielę zawody drużynowe i decydujące starcie o olimpijskie nominacje. Drużyna prowadzona przez fechmistrza Longina Szmita broni czwartego miejsca przed Węgierkami, Francuzkami. Przewaga wynosi 34 punkty nad Madziarkami i 36 oczek nad trójkolorowymi. Obydwie ekipy ratuje tylko zwycięstwo w turnieju, przy jednoczesnym założeniu, że Polki nie zajmą miejsca na podium.

Julia Birjukowa (Rosja) – Aida Mohamed (Węgry) 15:7
Valentina Vezzali (Włochy) – Ysora Thibus (Francja) 15:13
Arianna Errigo (Włochy) – Kamilla Gafurcjanowa (Rosja) 15:14
Aida Szanajewa (Rosja) – Jewgienia Łamonowa (Rosja) 15:8