do lat 17 i 20

Medale Polaków do lat 17 >> - Medale Polaków do lat 20 >>

PROGRAM - KLASYFIKACJA MEDALOWA MISTRZOSTW

JORDANIA, 2 kwietnia 2011

W przedostatnim dniu turniejów indywidualnych na planszach pojawili się szpadziści i szablistki. Szczególnie turniej tych ostatnich wzbudzał nadzieje w reprezentacji Polski, bo przecież dwie zawodniczki zajmują miejsca w czołowej szesnastce klasyfikacji Pucharu Świata. Dzisiaj jednak stać było wszystkie trzy tylko na wejście do 1/16 finału. Wszystkie przegrały swoje walki dość wyraźnie i w każdym z tych pojedynków o wyniku decydowała słabsza druga runda. Finał rozstrzygnęły między sobą Rosjanki. Złoto zdobyła Dina Galiakbarowa, a srebro Jana Jegorian. Zaskakująco dobry występ zanotował natomiast szpadzista Rafał Szwalbe, którego ostatni występ na pucharze świata w Budapeszcie (112) miejsce, nie napawał optymizmem. W Jordanii, pomimo średniego bilansu po fazie grupowej, sprawował się jednak bardzo dobrze i wywalczył w efekcie 14 miejsce, eliminując po drodze 2/3 reprezentacji Norwegii. Pozostali Polacy odpadli w pierwszych swoich walkach pucharowych, chociaż po pierwszej eliminacji rozstawili się przywoicie - Wojciech Sworowski na 19, a Seweryn Brzozowski nawet na 10 pozycji.

Zdecydowanie największą rewelacją dnia dzisiejszego i chyba jak na razie całych mistrzostw był Philip Marsh. Trzy dni temu 17 letni Brytyjczyk zajął ósme miejsce w turnieju kadetów i do dzisiejszego turnieju, 140 zawodnik listy światowej, przystępował zapewne z chęcią zyskania bezcennego doświadczenia. Już walki grupowe pokazały, że Anglik jest w niezłej formie. Wygrał cztery z sześciu. Następnie... awansował do ćwierćfinału. Oczywiście po drodze musiał wygrać trzy pojedynki, ale w żadnym przeciwnik nie był mu w stanie zadać więcej niż 9 trafień, choć jednym z nich był numer 4 listy FIE, Włoch Andrea Vallosio. Marsh pokonał go w 4 minuty, 15:8. W walce o strefę medalową musiał się już namęczyć. Węgier File prowadził z nim praktycznie cały czas aż do stanu 13:12. W końcówce zamienili się jednak rolami i to „wyspiarz” mógł się cieszyć z miejsca na podium. Ucieszył się tak, że z rozpędu pokonał lidera światowego rankingu – Rosjanina Nikitę Głazkowa, a w finale szóstą szpadę juniorską świata – Egipcajanina Aymana Alaa El Dina Fayza - drugiej rewelacji zawodów - od 8 miesięcy podopiecznego polskiego trenera Artura Jamrozika! Tak oto ósmy kadet globu został najlepszym jego juniorem.