do lat 17 i 20

Medale Polaków do lat 17 >> - Medale Polaków do lat 20 >>

PROGRAM - KLASYFIKACJA MEDALOWA MISTRZOSTW

JORDANIA, 1 kwietnia 2011

Większe nadzieje wiązaliśmy dziś z występem florecistek. Cała trójka przebrnęła przez fazę grupową, ale Natalia Gołębiowska musiała stoczyć dodatkowy pojedynek o wejście do 64. Wygrała go bez problemu, a ciekawostką jest fakt, że przeciwniczką była reprezentantka Austalii Anna Kardas, Polka, jeszcze nie dawno zawodniczka d’Artagnana Ursynów. Niestety już w następnej rundzie musiała pożegnać się za sprawą Lee Kiefer. Amerykanka, wicemistrzyni świata kadetek sprzed 3 dni, a jednocześnie 18 zawodniczka mistrzostw świata seniorek, była dzisiaj dla gdańszczanki przeszkodą nie do pokonania. Zuzanna Sobczak i Martyna Jelińska zgodnym krokiem awansowały do 1/8 finału. Tu jednak ich drogi się rozeszły, ponieważ ta pierwsza, pokonawszy Ukrainkę Szencową, weszła do ćwierćfinału, a ta druga uległa Lee Kiefer, która upodobała sobie w dniu dzisiejszym uprzykrzanie życia polskim zawodniczkom.

Na drodze do medalu stanęła Zuzannie Sobczak inna Amerykanka - Margaret Lu. Jeszcze do stanu 8:5 i 9:6 dla Polki wszystko wyglądało pięknie, ale końcówka Lu była piorunująca. Wynik 15:10 dla reprezentantki USA mówi jak bardzo (jeszcze na 18 sekund przed upływem czasu było 10:10). Ostatecznie Zuzanna skończyła turniej na miejscu 8, a wygrała trzecia z Amerykanek - Nzingha Prescod - jeszcze w tym sprawozdaniu nie wymieniona. Wszystkie trzy stanęły zresztą na podium i jedyną "obcą" w ich towarzystwie była Francuzka Ysora Thibus (trzecia). Mistrzynią została Prescod przed Kiefer i Lu. Warto zwrócić uwagę, że medalu nie zdobyła żadna z faworyzowanych Włoszek. Włoska ekipa dziś w ogóle bez medalu, bo i szabliści się nie spisali.

Od pięciu lat nie możemy doczekać się na miejsce w szerokim finale dla juniorskiej szabli mężczyzn. Ostatnim który awansował do ósemki, był Jakub Ceranowicz podczas mistrzostw w koreańskim Taebek. Od tego czasu polscy szabliści zanotowali tylko jedno miejsce w czołowej szesnastce. Dlatego też nie liczyliśmy dzisiaj na zbyt wiele, zwłaszcza, że w rankingu światowym żaden z Polaków nie plasuje się w najlepszej 32. Jednak tak fatalnego występu naszych reprezentantów nie sposób było się spodziewać. Adam Sęczek nie zakwalifikował się nawet do 1/32 finału, a Bartosz Koniusz odpadł już po kwalifikacjach grupowych, nie zwyciężając dziś ani razu! Znalazł się więc w towarzystwie takich szermierczych znakomitości jak zawodnicy z Islandii, Maroka, Kostaryki, Salwadoru, Republiki Południowej Afryki, Iraku, Wybrzeża Kości Słoniowej, Brazylii, Malezji (choć trzeba przyznać, że jeden z Malezyjczyków zaskoczył wszystkich, wygrywając w grupie wszystkie walki), Kataru czy Jordanii. Patrząc na tabelę klasyfikacji końcowej i widząc polską flagę pośród wyżej wymienionych, ma się wrażenie, że to żart prima aprilisowy. Zresztą nienajlepszy.

Najdłużej w turnieju utrzymał się Mariusz Wróbel. Po jego zwycięstwie z wyżej notowanym Francuzem Emmanuelem Gansem wydawało się nawet, że uda mu się coś zwojować, ale kolejny przeciwnik, Hiszpan Quintana rozwiał te marzenia. Skończyło się na 31 miejscu. Tytuł wywalczył niemiecki Węgier Matyas Szabo, a towarzyszyli mu na podium (w kolejności zajmowanych miejsc): Trofim Wielikij (Rosja), Maximilian Kindler (Niemcy) i Nikolasz Iliasz (Węgry).

1/64

Natalia Gołębiowska – Anna Kardas (Australia) 15:4 Martyna Jelińska – zwolniona Zuzanna Sobczak –