KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018

2015-09-27
Szablistki słabo w Godollo
Dziewczęcą część szablowego turnieju Pucharu Europy kadetów w Godollo wygrała Brytyjka Caitlin Maxwell. Polki wypadły bardzo blado. Jak to określić inaczej skoro najlepsza z nich, Marta Okine, była dopiero pięćdziesiąta pierwsza. Jeszcze dalej uplasowały się jej pozostałe koleżanki: Zuzanna Cieślar 62, Małgorzata Zawodniak 74, Urszula Kurzyna 78, Marta Gorgolewska 83, Marta Ziomek 86, Julia Cieślar 94, Anna Łukasik 105, Michalina Fic 115, Natalia Nowinowska 1312, Aleksandra Romańczyk 148, Agata Marciniak 150, Patrycja Jotel 159, Emilia Rowińska 160, Zuzanna Mikołajczyk 178. Starowały 194 zawodniczki.

2015-09-27
”Czternastka” Karola Lademanna
Rosjanin Władysław Pozdniakow wygrał kolejny turniej z cyklu Pucharu Europy kadetów w szabli rozegrany w węgierskim Godollo. W finałowej ósemce byli wyłącznie reprezentanci Rosji i USA. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Karol Lademann, był czternasty. Pozostali nasi reprezentanci zajęli następujące miejsca: 22 Cezary Białecki, 36 Krystian Borkiewicz, 76 KrystianWaszak, 86 Rafał Ziarnowski, 95 Piotr Sosulski, 107 Maurycy Dziubielewski, 127 Krzysztof Koptas, 131 Mateusz Prokopowicz, 135 Szymon Wojtasik, 137 Jędrzej Dłużniewski, 148 Michał Zandecki, 157 Filip Pachla, 161 Łukasz Filipek, 164 Maciej Bielawski, 173 Marcin Lipiński, 217 Oskar Peliński, 217 Grzegorz Łakomy.

Szpadowe przewagi śląskich juniorów
Inauguracyjny turniej nowego sezonu Pucharu Polski juniorów w szpadzie odbył się we Wrocławiu. Walczyły szpadzistki i szpadziści. W stawce kobiet triumfowała Karolina Mazanek (Muszkieter Gliwice), po finałowej wygranej z Agnieszką Rolek (AZS AWF Katowice). Na trzecim stopniu podium stanęły: Justyna Jagiełko (Pałac Młodzieży Katowice) i Weronika Łuszcz (KS Szpada Wrocław). Najlepszym w stawce męskiej był Damian Michalak (Piast Gliwice) przed Maciejem Golcem (WKS Kolejarz Wrocław), Wojciechem Kolańczykiem (UKS Irwin Manieczki) i Piotrem Lesiakiem (KS Szpada Wrocław).

Floretowa jesień
W pierwszy weekend jesieni Gdańsk gościł już po raz szósty uczestników turnieju Kaszubska Jesień. Dzieci i młodzicy rywalizowali w kategorii dzieci i młodzików. We florecie dzieci pierwsze miejsca zajęli Laura Szczechowska i Tomasz Gorczyca (oboje UKS Atena Gdańsk). Najlepszymi młodzikami okazali się Karolina Żurawska (Budowalni Toruń) i Adam Podralski (UKS Atena Gdańsk).

2015-09-24

Foto KS Warta Poznań
Andrzej Witkowski – nasz człowiek w Rio
Andrzej Witkowski z klubu KS Warta Poznań decyzją Zarządu Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) będzie pełnił funkcję sędziego na XXXI igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Andrzej Witkowski jest wychowankiem sekcji szermierczej KS Warta Poznań. W 1997 roku zdobył tytuł Mistrz Europy Juniorów we florecie. Jest również zdobywcą Pucharu Świata Juniorów (1998), brązowym medalistą mistrzostw Europy seniorów (Kopenhaga 2004), a także wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Obecnie pełni funkcję trenera młodych florecistów Warta-Muszkieterowie Poznań będąc jednocześnie pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako sędzia zdobył sobie uznanie, sędziując
w najważniejszych turniejach szermierczych o randze międzynarodowej.
W roku przyszłym jednym z nich będzie olimpijski turniej w Rio, który zostanie rozegrany między szóstym a czternastym sierpnia.

2015-09-23

Już 3 października 2015 r. odbędzie się trzecia edycja Narodowego Dnia Sportu. Ten ogólnopolski projekt popularyzujący aktywność sportową wśród Polaków organizowany jest przez Fundację Zwalcz Nudę we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Ideą akcji jest umożliwienie wszystkim chętnym dostępu do nieodpłatnych, specjalnie przygotowanych treningów w różnych dyscyplinach sportowych. Wybrane szkolenia poprowadzą wybitni polscy sportowcy i olimpijczycy, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie się na wybrany trening poprzez stronę www.narodowydziensportu.pl.

2015-09-20
Po wakacyjnej przewie meldujemy się na powrót w służbie szermierki. Wprawdzie byliśmy obecni w minione dni na Facebooku, ale przecież mamy obowiązki wobec naszych stałych czytelników. No więc jesteśmy :). I tam i tu...

Polskie szpadzistki daleko w Pucharze Heraklesa
Najlepszą z polskich juniorek startujących w budapeszteńskim Pucharze Heraklesa czyli turnieju Pucharu Świata do lat 20 była Weronika Rabczewska. Szczecinianka zajęła w stolicy Węgier 24 miejsce. Pozostałe Polki nie zmieściły się w pierwszej „32”. Agnieszka Rolek była 35, Anna Mroszczak 36, Karolina Mazanek 40, Justyna Jagiełko 51, Barbara Piekarska 77, Paulina Wilaszeik 90, Weronika Janicka 104, Julia Kolanko 108, Kaja Kościelniaki i Barbara Brych zajęły wspólnie 112 miejsce zaś Agnieszka Kaczmarska 129. Turniej wygrała Niemka Nadine Stahlberg. Startowało w nim 147 zawodniczek.

Szablowi juniorzy słabo w stolicy Wegier
Na Węgrzech rywalizowali też juniorscy szabliści. Biało-czerwoni nie mogą się niestety pochwalić osiągnięciami najwyżej sklasyfikowany Adrian Dzwoniarski był dopiero 46. Pozostali jeszcze dalej: 50 Mateusz Knez, 59 Krzysztof Kaczkowski, 76 Michał Kisiel, 80 Mateusz Godlewski, 83 Karol Lademann, 92 Cezary Białecki, 133 Jakub Poziemski, 139 Stefan Witkowski, 144. Michał Różycki. Najlepszy był Francuz Jean-Philippe Patrice. Startowało 154 szablistów. Dzień później doszło do zmagań drużynowych. Nasz zespół zajął ósme miejsce, a triumfowali Francuzi. Startowało 17 drużyn.

Bartosz Staszulonek blisko podium w Luksemburgu
Z kolei szpadziści walczyli w PŚJ rozgrywanym jako Challenge Dr. Emile Gretsch w Luksemburgu. Blisko podium ukończył te zawody Bartosz Staszulonek. W ćwierćfinale uległ Szwajcarowi Alexisowi Bayardowi 12:15. Pierwsze miejsce zajął Ukrainiec Jan Sycz. Inni nasi reprezentanci również spisali się nieźle (no, nie wszyscy :)). Na jedenastym miejscu znalazł się Wojciech Kolańczyk, 14 był Patryk Szlama, 27 Damian Michalak, 31 Michał Opałka, 33 Maciej Bielec, 41 Daniel Marcol, 63 Karol Budek, 77 Marcin Nikiel, 116. Maciej Golec, 132. Wojciech Lubieniecki. Startowało 157 zawodników.

2015-09-01
Stacja Solidarność po raz szósty
31 sierpnia w  Gdańskiej Szkole Floretu po raz szósty odbyły się  zawody drużynowe młodzików oraz dzieci (roczniki 2002 - 2005) we florecie dziewcząt i chłopców pod nazwą Stacja Solidarność. Celem imprezy było uczczenie podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku  oraz popularyzacja wiedzy nt. najnowszej historii wśród młodego pokolenia. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe upominki oraz materiały edukacyjne przygotowane przez Europejskie Centrum Solidarności.