mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  GRUDNIA  2015
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA

Lata 2008-2021
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018

2015-12-24

2015-12-20

...siedmioro najlepszych... Foto Justyna Oczak

Buzdygany dla Swietłany Tripapiny i Leszka Rajskiego
O ile Leszka Rajskiego (Wrocławianie) można się było spodziewać w finale XXII Turnieju O Buzdygan JM Rektora AWFiS, to udział Mateusza Ulanowskiego (AZS AWF Warszawa) w walce decydującej o końcowym triumfie należy uznać za niespodziankę. Tym bardziej, że oprócz najlepszych polskich florecistów miał za rywali silnych zawodników ze „sbornej” młodzieżowej. W drodze do finału obaj Polacy pokonali po dwóch Rosjan. A najlepszym florecistą tej odsłony Pucharu Polski okazał się ostatecznie wrocławianin, który wygrał z warszawianinem 15:4. Startowało 70 zawodników z Polski Belgii, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Dla odmiany finał turnieju kobiecego był rosyjsko-polski, Spotkały się w nim Swietłana Tripapina i Magdalena Knop. Młoda Rosjanka zwyciężyła zawodniczkę gospodarzy 15:7 i zdobyła (podobnie jak jej koledzy) punkty w europejskim rankingu do lat 23, jako że gdańskie zawody była zaliczane do kontynentalnego cyklu. Trzecie miejsce podzieliły dwie Martyny – Synoradzka (AZS AWF Poznań) i Jelińska (Budowlani Toruń). Startowało 60 zawodniczek z Polski i Rosji. Wyniki >>

Renata Knapik-Miazga wygrywa w szpadowym PP
Renata Knapik-Miazga (KKS Kraków) i Danuta Dmowska-Andrzejuk (AZS AWF Katowice) spotkały się w finale turnieju Pucharu Polski w szpadzie rozegranego w Radlinie dzień po zmaganiach mężczyzn. Krakowianka okazała się lepsza o 8 trafień zwyciężając 15:7. Pozostałe miejsca na podium zajęły dwie reprezentantki AZS AWF z Warszawy – Magdalena Piekarska i Kamila Pytka.
W zawodach startowało 85 zawodniczek z Polski, Litwy i Wenezueli. Wyniki >>

Mateusz Antkiewicz pierwszy w Radlinie
Mateusz Antkiewicz z katowickiego AZS AWF został w sobotę 19 grudnia zwycięzcą turnieju z cyklu Pucharu Polski w szpadzie rozegranego w Radlinie.
O pierwszym miejscu zadecydowało jedno trafienie w bardzo zaciętym finale zakończonym rezultatem 5:4. Rywalem katowiczanina był reprezentujący AZS AWF Kraków Konstanty Chadzinow. Obok niego, na trzecim stopniu podium stanął jego klubowy kolega Piotr Kruczek w towarzystwie Krzysztofa Mikołajczaka (Stowarzyszenie Szermierzy Legia Warszawa). Startowało 114 zawodników. Wyniki >>

2015-12-13
Ola Socha dziesiąta w Bostonie
Wydawać by się mogło, że po pokonaniu samej Mariel Zagunis (15:8) Bogna Jóźwiak dostanie skrzydeł i połknie kolejne rywalki. Tak się jednak nie stało. Następną walkę z Azerką Sabiną Mikiną przegrała 11:15 i musiała się zadowolić 32 lokatą. O jedną rundę dłużej utrzymała się w turnieju Aleksandra Socha.
Ją zatrzymała Chinka Shen Chen, wygrywając 15:8. Miejsce w klasyfikacji końcowej – 10. Jak się niebawem okazało, obie pogromczynie naszych szablistek wspięły się na podium. Chen najwyżej, Mykina na trzeci stopień. Pozostałe Polki walczące w turnieju głównym też toczyły pojedynki z faworytkami. Angelika Wątor spotkała się w 1/32 z Sofią Wieliką i zdołała jej zadać tylko 5 trafień. Matylda Ostojska w tej samej fazie zawodów trafiła Chinkę Jiarui Qian 8 razy, a Małgorzata Kozaczuk Ukrainke Olenę Krawacką 12. Wszystkie trzy nie przebiły się więc do najlepszej „32” i ukończyły zawody odpowiednio na miejscach 63, 44 i 37. Katarzyna Kędziora zajęła miejsce 66, Patrycja Pałczyńska 86, Martyna Komisarczyk 97, Irena Więckowska 115, Karolina Kaleta 140. Dopiero 33 była Mariel Zagunis, a Olga Charłan 17. To niewątpliwe niespodzianki. Jedna autorstwa Bodzi Jóźwiak :). Startowało 156 zawodniczek. Wyniki >>

O udanym turnieju nie mogą mówić nasi szabliści. Wszyscy uplasowali się w klasyfikacji generalnej poza pierwsza setką. Marcin Koniusz 103, Mikołaj Grzegorek 109, Jakub Jaskot 119, Jakub Ociński 133, Jan Kruszewski 159. Zwyciężył Aldo Montano. Wystartowało 163 zawodników. Wyniki >>


Podium chłopców....Foto GSF

Puchary GSF dla Jana Jurkiewicza i Joanny Toporskiej
Jan Jurkiewicz (Budowlani Toruń) i Joanna Toporska (UKS Atena Gdańsk) zwyciężyli w w trzecim w tym sezonie turnieju z cyklu Pucharu Polski kadetów we florecie rozegranym jako IV Turniej O Puchar Gdańskiej Szkoły Floretu. Torunianin pokonał w finale Jakuba Cierluka (UKS Atena Gdańsk) 15:7, zaś gdańszczanka zwyciężyła w ostatniej walce Oliwię Szabelską (AZS UKW Bydgoszcz) 13:5. Na trzecim stopniu podium stanęli: Maciej Bem (AZS AWF Poznań) i Michał Olbromski (UKS Gdańsk) oraz Maria Sadowska (Polonia 1912 Leszno) i Weronika Wisoky (Warta-Muszkieterowie Poznań).


...podium dziewcząt. Foto GSF

2015-12-13
Katarzyna Lachman dziewiąta w Lyonie
Dobre dziewiąte miejsce zajęła Katarzyna Lachman w zawodach Pucharu Świata juniorek we florecie rozegranych w Lyonie. Polka w walce o wejście do finałowej ósemki uległa Brytyjce Ayeszy Fihosy 8:15. Dwie inne startujące w tym turnieju nasze zawodniczki zajęły dalsze miejsca. Renata Tomczak była 31, Maria Vetulani 51. Wygrała Rosjanka Marta Martianowa. Startowało 97 zawodniczek.

Karol Lademann ósmy w Eslingen
To, czego nie udało się osiągnąć florecistkom, dokonali natomiast szablowi kadeci. A konkretnie Karol Lademann. W Eslingen zajął on ósme miejsce. Zwyciężył w tym turnieju Rosjanin Władysław Pozdniakow (ba, z takim nazwiskiem), a pozostali Polacy zostali sklasyfikowani na następujących miejscach: 14 Cezary Białecki, 90 Michał Zandecki, 94 Krystian Borkiewicz, 97 Mateusz Prokopowicz, 105 Krzysztof Koptas, 116 Marcin Lipiński, 123 Krystian Wysocki, 140 Michał Batogowski, 143 Piotr Sosulski, 150 Szymon Wojtasik, 156 Rafał Ziarnowski, 179 Krystian Waszak, 194 Bartosz Mikołajczak, 197. Hubert Stępień, 197. Mikołaj Górski. Startowało 243 szablistów!

Gorzej nieco wypadły szablistki. Najlepsza z Polek Anna Łukasik była 38. Jej koleżanki zajmowały lokaty począwszy od szóstej dziesiątki: 56 Natalia Nowinowska, 77 Lidia Domańska, 85 Urszula Kurzyna, 94 Agata Marciniak, 94 Marta Okine, 107 Małgorzata Zawodniak, 145 Zuzanna Cieślar, 159 Gabriela Mieczkowska, 160 Emilia Rowińska, 168 Barbara Szulc, 169 Paulina Chojnacka, 170 Natalia Wysocka, 177 Michalina Fic, 189 Aleksandra Romańczyk, 191 Marta Gorgolewska, 192 Weronika Maliszewska, 208 Izabela Głowacka, 212 Zuzanna Mikołajczyk. Triumfowała Rosjanka Alina Michajłowa. Startowało 220 szablistek.

2015-12-06
Aleksandra Zamachowska piętnasta w Grand Prix Qatar
Konkurencja w żeńskiej szpadzie jest ogromna i o wynikach walki i turniejów decydują często detale. Jedno trafienie zadawane w doliczanym czasie było jeszcze stosunkowo niedawno „ulubionym” sposobem kończenia pojedynków przez Magdalenę Piekarską. Od pewnego czasu bywa często odwrotnie. Polce tego jednego trafienia brakuje, aby mogła awansować do kolejnej pucharowej rundy. Tak było i tym razem w Dausze. Zawzięty pojedynek w 1/32 finału z Chinką Yujie Sun przegrała 8:9. Także w tej fazie odpadła z turnieju Danuta Dmowska-Andrzejuk, która uległa 13:15 Japonce Ayace Shimookawie. Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Zamachowska wygrały swoje pierwsze pojedynki (Knapik odprawiła mistrzynię olimpijską Janę Szemiakinę 15:13) i „w nagrodę” zmierzyły się ze sobą w walce o wejście do pierwszej „16”. To zaś oznaczało pewny awans biało-czerwonej. Znów zadecydowało jedno trafienie. Wynik 7:6 dla Aleksandry Zamachowskiej sprawił, że najmłodsza w ekipie, jeszcze tej wiosny juniorka, 196 na liście rankingowej FIE, osiągnęła najlepszy rezultat. Także swój najlepszy w karierze wynik w zmaganiach elity. Na drodze do ósemki stanęła Zamachowskiej reprezentantka Hongkongu Man Wai Vinian Kong. Wygrała 15:8, co ustawiło krakowiankę na miejscu 15 w klasyfikacji generalnej. Renata Knapik-Miazga zajęła miejsce 24, Danuta Dmowska-Andrzejuk 45, Magdalena Piekarska 59, Renata Pytka 130.




Na podium Polska I, Polska II, AZS AWF Poznań. Foto MASK

Drużyny narodowe, klubowe i mieszane...
Również dzisiejsze zawody drużynowe rozegrane w ramach ^ Międzynarodowego Turnieju Fahrenheit 1709 prowadzone zostały nietypowym systemem. Dwanaście zespołów podzielono na 4 grupy po 3 drużyny. Po meczach grupowych każda z każdą zwycięzcy grup stanęli do walki o miejsca 1-4, drużyny, które zajęły drugie miejsca ustaliły między sobą klasyfikację na miejscach 5-8, pozostałe na miejscach 9-12. Oprócz reprezentacji Polski seniorów, młodzieżowców i juniorów w zawodach wzięły udział mieszane zespoły Białorusi i Kuwejtu oraz Brazylii i Meksyku.

Zgodnie z przewidywaniami triumfowała drużyna narodowa w składzie Michał Janda, Piotr Janda, Filip Płocharski, Leszek Rajski, która w finale pokonała Polskę II złożoną z Radosława Glonka, Michała Siessa, Jakuba Surwiłły i Pawła Szumielewicza 45:38.
Transmisja on-line >>



Ostatnie akcje finału. Zwycięża reprezentacja. Film MASK

2015-12-05
W Katarze o Grand Prix
Cztery polskie szpadzistki wystąpią w niedzielnym turnieju głównym Grand Prix Qatar w Dausze. Nie udało się awansować tylko Kamili Pytce, która została sklasyfikowana na miejscu 130.w stawce 155 konkurentek. Magdalena Piekarska zmierzy się z Yujie Sun (Chiny), Danuta Dmowska-Andrzejuk z Ayaką Shimookawą (Japonia), Renata Knapik-Miazga – z Janą Szemiakiną (Ukraina), a Aleksandra Zamachowska z Sarrą Besbes (Tunezja).

Dziś zakończyli zmagania szpadziści. Niestety bez Polaków w najlepszej „64”. Wygrał Rosjanin Wadim Anochin a nasi zajęli następujące lokaty: 68 Krzysztof Mikołajczak, 90 Karol Kostka, 93 Mateusz Nycz i 132 Radosław Zawrotniak.

Karolina Cieślar piąta w Dormagen
Dobry występ w turnieju Pucharu Świata juniorek zanotowała Karolina Cieślar. Polka w ćwierćfinale zawodów rozgrywanych w Dormagen uległa 9:15 Włoszce Lucii Lucarini. Pozostałe Polki zajęły następujące miejsca: 21 Michalina Kostrzewa, 46 Sylwia Matuszak, 72 Karolina Kaleta, 94 Joanna Wątor, 95 Zuzanna Cieślar, 96 Julia, Dobińska, 104 Karolina Rowińska , 108 Martyna Tobiaszewska, , 113 Marta Maksym, 114 Natalia Walas, 125 Marta Mazurek. Turniej wygrała Rosjanka Sofia Pozdniakowa. Startowały 13 zawodniczki. Wyniki >>.

Gorzej poszło szablistom. Żaden z Polaków nie zdołał zmieścić się w najlepszej „32”. W klasyfikacji końcowej uplasowali się na miejscach od piątej dziesiątki: 49 Mateusz Dzwoniarski, 60 Mateusz Knez, 91 Karol Lademann, 97 Krzysztof Kaczkowski, 108 Cezary Białecki, 109 Stefan Witkowski, 126 Michał KIsiel, 155 Michał Różycki, 164 Mateusz Prokopowicz. Zwyciężył Leonardo Dreossi. Startowało 168 zawodników. Wyniki >>




Na podium Foto MASK

Paweł Szumielewicz najwyżej w skali Fahrenheita
Paweł Szumielewicz (Wrocławianie) wygrał szósty Międzynarodowy Turniej Fahrenheit 1709. W finale pokonaał zawodnika gospodarzy Piotra Jandę (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:11. Jedynym cudzoziemcem w finałowej ósemce był Kuwejtczyk Yaser Mohammad, ósmy w klasyfikacji.


Ostatnie trafienie pojedynku finałowego. Film MASK

Zawody zostały rozegrane według rzadko stosowanej w naszym kraju formuły z dwiema eliminacjami grupowymi i kwalifikacją wszystkich zawodników do walk pucharowych. Na starcie stanęło ich 48. Oprócz Polaków szermierze z Białorusi, Brazylii, Kuwejtu, Meksyku i Niemiec. Wyniki >>


Zwycięzca musiał w finale korzystać z pomocy medycznej. Od tego momentu losy pojedynku się odwróciły. Interwencja przyniosła skutek.Foto MASK

Maciej Bielec wygrywa w Rybniku
Maciej Bielec (KS Szpada Wrocław) wygrał trzeci turniej z cyklu Pcharu Polski juniorów w szpadzie. Wrocławianin pokonał w finale Marcina Nikla z gliwickiego Piasta. Na podium stanęli też Wojciech Lubieniecki (PTG Sokół 1893 Mielec) i Wojciech Staszulonek (Piast Gliwice). Startowało 104 zawodników z Polski i jeden z Izraela.

2015-12-04

Podium florecistów. Foto UKS Atena

Julia i Maxime pierwsi w Gdańsku
Julia Walczyk i Maxime Tarasiewicz wygrali w Gdańsku trzecie starcie z cyklu Pucharu Polski juniorów rozgrywany jako Turniej O Kirys Jana III Sobieskiego. Zawodniczka Zjednoczonych Pabianice pokonała w finale szczeciniankę Martynę Długosz (MKS Kusy) zaś gdańszczanin zwyciężył w bratobójczym pojedynku swego klubowego kolegę ze Sietomu AZS AWFiS Macieja Podralskiego. Oba finały zakończyły się identycznym wynikiem 15:10. Podium uzupełnili odpowiednio: Katarzyna Lachman (AZS AWF Poznań) i Renata Tomczak (IKS Jamalex Leszno) oraz Jakub Miller (Warta-Muszkieterowie Poznań) i Mikołaj Rudnicki (Sietom). W zawodach żeńskich wzięły udział 62 zawodniczki Wyniki >>, a w męskich 66 zawodników, w tym jeden gość z Niemiec Patrick Sablowski (TSG Bnergedorf). Wyniki >>


Podium florecistek Foto Sławomir Mocek

2015-12-01
W Katowicach kurs dla przyszłych instruktorów
Jeszcze w grudniu ruszy kurs dla instruktorów szermierki organizowany przez katowicką AWF. Chętni już w styczniu 2016 będą mogli się cieszyć legitymacją instruktora po zaliczeniu części teoretycznej i praktycznej kursu. Szczegóły dostępne są w w komunikacie >> .

2015-12-01
Chińsko-brytyjski finał w Trofeo Inalpi
Dopiero 54 miejsce, ale najlepsze z polskich florecistów, zajął Bartosz Cegielski w turyńskim Trofeo Inalpi czyli Grand Prix Pucharu Świata. Jego bardziej utytułowani i doświadczeni koledzy z reprezentacji nie zmieścili się w pierwszej „64” challengera. Zawodnik poznańskiego AZS AWF znalazł się więc po raz pierwszy na pozycji lidera biało-czerwonych. Szkoda, że tak daleko za najlepszymi. Swoją jedyną walkę w turnieju głównym stoczył z Włochem Edoardo Luperim, ulegając 4:15. Kolejnym Polakiem w klasyfikacji końcowej był Leszek Rajski (68), Michał Siess (81), Michał Janda (85), Filip Płocharski (91), Jakub Surwiłło (102), Piotr Janda (108), Krzysztof Czerwiński (113), Piotr Sobczak (119), Szymon Kozłowski (127), Paweł Szumielewicz (128). Startowało 183 zawodników. Turniej wygrał Chińczyk Janfei Ma, który pokonał w finale Brytyjczyka Richarda Kruse'a 14:11. Wyniki >>

Julia Chrzanowska na podium!
Także florecistki wrócą w Bratysławy z medalem. Trzecie miejsce zajęła Julia Chrzanowska. Polka walczyła w półfinale o awans do rozstrzygającego o zwycięstwie w turnieju pojedynku, ale uległa Węgierce Florze Pasztor 7:15. Jeszcze trzy Polki ukończyły turniej wśród „32” najlepszych: Julia Walczyk była 20, Martyna Długosz 22, a Katarzyna Lachman 23. Rundę wcześniej odpadła Anna Szymczak sklasyfikowana ostatecznie na pozycji 33. Sandra Sulik była 37, Beata Żurowska 40, Aleksandra Frąckowiak 48, Renata Tomczak 58, Katarzyna Matysiak 88, Maria Vetulani 106. Triumfowała Rumunka Maria Boldor. Startowało 149 zawodniczek. Wyniki >>

Floretowa drużyna ósma
Francja pierwsza, Polska ósma. Tak w skrócie można skwitować występ polskiej drużyny w bratysławskim PŚ, ale to oczywiście nie oddaje trudu drużyny walczącej w „medalowym” składzie Ludwik de Bazelaire, Maciej Podralski, Andrzej Rządkowski, Maxime Tarasiewicz. Pierwszy mecz 1/8 finału wygrali z Niemcami jednym trafieniem 39:38. Potem przyszła bolesna porażka 25:45 z Japonią. W pierwszym meczu tabeli 5-8 znów zadecydowało jedno trafienie, tyle że tym razem na korzyść rywali, Duńczyków. Wynik: 41:42. Spotkanie o miejsce siódme z Włochami też przegrane – 38:45. W sumie dużo walki z rywalami z najwyższej półki i mnóstwo szkoleniowego materiału do przemyśleń. Najlepsi dziś Francuzi pokonali w finale Amerykanów 45:34.Wyniki >>

Dzieci i młodzcy walczyli we Wrocławiu
We Wrocławiu odbył się floretowy Międzynarodowy Turniej Dzieci Młodzików. Wystartowało w nim 192 zawodniczek i zawodników z Łotwy i Polski. W konkurencji dzieci zwyciężyła Karolina Żurawska. Wyniki >> Najlepszą młodziczką była dziś Jekaterina Sołodkina z Łotwy. Młodziczek wzięło udział w zawodach 58, także z Łotwy i Polski. Wyniki >> Z kolei pierwszy w stawce młodzików był Maciej Bem, a w pokonanym polu zostawił 61 rywali. Wyniki >>

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 2008-2016
MISTRZOSTWA ŚWIATA 2003-2014
MISTRZOSTWA ŚWIATA U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY 2003-2015
MISTRZOSTWA EUROPY U23 2008-2014
MISTRZOSTWA EUROPY U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY U17 2007-2011
MISTRZOSTWA POLSKI 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U23 2009-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U20 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U17 OOM 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U15 OOM 2003-2008
MISTRZOSTWA POLSKI U14 2011-2012
UNIWERSJADY 2009, 2011, 2013, 2015
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski