mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  KWIETNIA  2014
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
SZERMIERZ
MARCA
2014












Kamila
PYTKA

AZS AWF
WARSZAWA
szpada

Lata 2008-2021
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018

2014-04-27
Floreciści czwarci w Seulu
Świetny występ zanotowali polscy floreciści w turnieju drużynowego Pucharze Świata w Seulu. Polacy walczący w składzie Paweł Kawiecki, Michał Mjewski, Leszek Rajski, Michał Siess zajęli czwarte miejsce. Miejsce świetne, ale sprawiedliwość trzeba oddać Brazylijczykom, którzy wyeliminowali Włochów (45:44), na których mogli (i powinni) wpaść Polacy w 1/8 finału. Nasi poradzili sobie ze sprawcami sensacji 45:33, ale w półfinale nie sprostali Francuzom (25:45). Trójkolorowi zaś wygrali w finale z Rosjanami 45:40 i zostali zwycięzcami koreańskiego challengera. Podopieczni Piotra Majewskiego ulegli w meczu o trzecie miejsce Niemcom 40:45.

Triumf Niemców pod Akropolem
Niemcy pokonali Włochów w finale drużynowego turnieju w ramach Coupe Akropolis.Trzecie miejsce zajęli Rosjanie, a Polacy zajęli miejsce 13. W turnieju wygrali dwa mecze - z Kazachstanem i Kanadą w meczach o miejsca 13-16.

2014-04-26
Niedawny junior bije seniorów
Alexander Massialas (USA), niedawny brązowy medalista mistrzostw świata juniorów we florecie już bryluje wśród elity. Właśnie wygrał turniej Pucharu Świata w Seulu, pokonując w finale swojego rodaka Race'a Imbodena. Trzeci na podium był Brytyjczyk Richard Kruse i świeżo upieczony (na igrzyska w Rio) Brazylijczyk Ghislain Perrier. Najlepszy z Polaków, Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) zajął miejsce 26. Paweł Kawiecki był 59, najmłodszy w ekipie Michał Siess 92 (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk), zaś Leszek Rajski (Wrocławianie) 99.

Mistrz olimpijski najlepszy w kolebce igrzysk
Mistrz olimpijski w szabli Aron Szilagyi (Węgry) był najlepszy, jak przed rokiem, w Coupe Akropolis, turnieju Pucharu Świata rozegranym w stolicy Grecji, Atenach. Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice) był najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski - na miejscu 39. Daniel Olejnik (AZS AWF Warszawa) zajął 98 miejsce, Mikołaj Grzegorek (UKS Victor Warszawa), 113.

2014-04-20

2014-04-13
Karolina po raz siódmy, Filip po raz pierwszy
Dziś w Poznaniu odbył się trzydziesty szósty Memoriał Jana Pieczyńskiego we florecie kobiet i mężczyzn, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski. We florecie kobiet zwyciężyła, tak jak przed rokiem, Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), dla której było to 7 triumf w zawodach PP. Wśród mężczyzn triumfował aktualny mistrz Polski - Filip Płocharski (także Sietom), który triumfował w turnieju pucharowym po raz pierwszy w karierze. więcej >>

Zawrotniak niepokonany, Piekarska znów zwycięska
W Gliwicach odbyły się trzecie zawody z cyklu Pucharu Polski w szpadzie. Niepokonany w tym sezonie na krajowych planszach Radosław Zawrotniak ponownie był głównym faworytem do zwycięstwa. Szpadzista AZS AWF Kraków pokonał w półfinale Piotra Kruczka (AZS AWF Kraków) i w finale Tomasza Motykę (AZS AWF Wrocław) 15:13. Na najniższym stopniu podium obok Kruczka stanął również Filip Broniszewski (AZS AWF Wrocław). W rywalizacji kobiet po raz drugi w tym roku triumfowała Magdalena Piekarska, który tym samym zbliżyła się do Renaty Knapik w klasyfikacji generalnej. Piekarska odpowiednio pokonywała po kolei Karolinę Wróbel 15:4, Annę Mroszczak 15:9, Joannę Eichler 15:14 oraz Karolinę Mrochem 15:8. W półfinale Piekarska pokonała klubową koleżankę Danutę Dmowską-Andrzejuk 15:12, a w finale, także klubowym, wygrała z Małgorzatą Stroką 15:13. Na podium stanęła również Aleksandra Zamachowska.

2014-04-13

Nie żyje Rafał Sznajder
Jak poinformował Adam Konopka, prezes Polskiego Związku Szermierczego, w niedzielę nad ranem został znaleziony martwy na terenie Międzynarodowych Targów
w Płowdiw Rafał Sznaj­der, przez lata czo­ło­wy pol­ski sza­bli­sta, trzy­krot­ny olim­pij­czyk, czte­ro­krot­ny me­da­li­sta mi­strzostw świa­ta. Praw­do­po­dob­ną przy­czy­ną śmier­ci był atak serca. Zmarły był sędzią podczas ostat­nio rozgrywanych w Płowdiw mistrzostw świata kadetów i juniorów. Miał 41 lat.

Trzy­krot­nie brał udział w igrzy­skach olimpijskich (1996, 2000, 2004). Czte­ry razy zdobywał medale mi­strzostw świa­ta. trzy razy stawał na podium ME, trzy razy był in­dy­wi­du­al­nym mi­strzem Polski.

Uro­dził się w Bę­dzi­nie, reprezentował najpierw Za­głę­bie So­sno­wiec, a póź­niej re­pre­zen­to­wał MO­SiR So­sno­wiec. Ka­rie­rę spor­to­wą zakończył w 2007 roku. Wchodził w skład obecnego zarządu PZS.

2014-04-12
Socha i Skrodzki triumfują w Koninie
W Koninie rozegrano trzeci turniej z cyklu Pucharu Polski seniorów w szabli. W stawce szablistek triumfowała Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa) w finale pokonując koleżankę klubową, Małgorzatę Kozaczuk, 15:8. Trzecie miejsce zajęły Marta Puda i Marta Wątor (obie TMS Sosnowiec). Wśród mężczyzn w finale Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice) pokonał Adriana Stanisławskiego (KKSZ Konin). Pojedynek skończył się wynikiem 15:8 dla katowiczanina. Na podium stanęli też Jakub Ociński (AZS AWF Katowice) i Michał Kosman (AZS AWF Warszawa). wiecej >>


Floreciści i szablistki poza osemką
Mistrzowie Europy na miejscu dziesiątym, wicemistrzowie na jedenastym. Mowa rzecz jasna o końcowych lokatach floretowych drużyn Polski i Węgier, finalistom z Jerozolimy, którym zupełnie nie powiodło się w Płowdiw. Nasi wyraźnie przegrali w 1/8 finału z Rosjanami, na których tak wcześnie trafili w turniejowej drabince z powodu słabego rozstawienia "sbornej" po turnieju indywidualnym (trzeba mieć pecha!), zaś Madziarów rozgromili w tej samej fazie Włosi. Ci ostatni byli przy tym jedynymi Europejczykami na podium, bo pierwsze i drugie miejsce wzięli odpowiednio Chińczycy i Amerykanie. Kolejne miejsca dla Azjatów, a Rosjanie skończyli turniej dopiero jako siódmi, bo zatrzymali ich Amerykanie. Podopieczni trenera Piotra Majewskiego walczyli w składzie: Krystian Gryglewski, Szymon Kozłowski, Andrzej Rządkowski, Michał Siess.

Że Meksyk staje się nową siłą w szermierce młodzieżowej wiemy już od pewnego czasu, jednak do porażek naszych drużyn z tamtejszymi musimy się dopiero przyzwyczajać. W turnieju kobiecej szabli właśnie Meksykanki pozbawiły Polki marzeń o miejscu lepszym niż jedenaste i same wywalczyły szóste. Pierwsze były Rosjanki, drugie Francuzki, trzecie Amerykanki. Nie zdziwimy się jeśli za rok, któraś z tych drużyn straci miejsce na podium na rzecz pogromczyń Polek. więcej >>

2014-04-11

Szpadzistki trzecie na świecie!
Na polskie mistrzynie Europy można liczyć! Znów są wśród najlepszych. Tym razem przywiozą z Płowdiw medal brązowy mistrzostw świata. Wywalczyły go w ciężkiej walce z Węgierkami. Wcześniej, w półfinale nie sprostały Rosjankom, które zrewanżowały się naszej drużynie za przegrany półfinał w Tel Awiwie. Na szczęście nie zdołały tego zrobić w ćwierćfinale Włoszki, bo zamknęłyby podopiecznym trenera Jacka Achenbacha drogę na podium. Polki wystąpiły w prawie w takim samym składzie jak podczas mistrzostw Europy. Medale zawisły na szyjach Kamili Pytki, Jagody Zagały, Martyny Swatowskiej i Aleksandry Zamachowskiej.

Nieco tylko gorzej od koleżanek z reprezentacji, ale znacznie lepiej niż w niedawnych mistrzostwach Europy, zaprezentowali się nasi szpadziści. Zajęli piąte miejsce, zostawiając za plecami wiele świetnych drużyn. Tytuł mistrzowski wzięli Węgrzy, pokonując w finale Hiszpanów. Trzecie miejsce zdobyli Koreańczycy. Podopieczni trenera Artura Fajkisa startowali w składzie Maciej Bielec, Piotr Kapała, Sebastian Majgier, Mateusz Rok. więcej >>

2014-04-10

Florecistki piąte, szabliści za Węgrami
Co tu deliberować. Amerykańskie florecistki były zdecydowanie najlepsze w dzisiejszym turnieju drużynowym i nie tylko naszym zawodniczkom udzieliły lekcji pokory. Piąte miejsce na świecie ujmy nie przynosi, zwłaszcza, że polska drużyna, walcząca w składzie Julia Chrzanowska, Martyna Długosz, Natalia Gołębiowska, Anna Szymczak, należała do najmłodszych w turnieju. Następne mistrzostwa już za rok i będzie okazja do pokazania mocy. Srebro odebrały Rosjanki, brąz Włoszki.

Polscy szabliści - Kewin Chorchowski, Mikołaj Grzegorek i Jakub Jaskot - byli dopiero trzynaści w stawce 29 drużyn i nie mieli powodów do satysfakcji. Na pocieszenie mogą sobie powiedzieć, że następcy Aarona Szilagyi'ego nie spisali się wiele lepiej, zajmując miejsce dwunaste. Wygrali Włosi przed Rosjanami i Amerykanami. więcej >>

2014-04-09

Angelika Wątor szósta w szabli
Świetnie spisała się dziś w Płowdiw Angelika Wątor, szósta w turnieju szablistek. Podium było zaś węgiersko amerykańskie. Triumfowała niezrównana Anna Marton (Węgry), bijąc w walce o złoto Amerykankę Sage Palmedo (USA). Parą na najniższym sopniu podium były Gracie Stone (USA) i Luca Laszlo (Węgry). Druga z Polek, Karolina Cieślar była 34, a trzecia, Sylwia Matuszak 49.

Na szermierczej giełdzie towarzyszącej transmisji video z turnieju florecistów obserwatorzy zastanawiali się , który z dwójki Alexandrów - Massialas czy Szupenicz stanie na najwyższym stopniu podium. Większość stawiała na Czecha, ale ani oni, ani zwolennicy Amerykanina nie trafili. Złotym medalistą został bowiem Chińczyk Haiwei Chen. W finale wygrał bezapelacyjnie. Szupeniczowi pozostał medal srebrny, a Massialasowi brązowy (Chen rozprawił się z nim równie bezwzględnie w półfinale) na spółkę z Japończykiem Toshiyą Saito. Ten ostatni pozbawił szans na miejsce wyższe niż jedenaste, najlepszego w polskiej ekipie, Szymona Kozłowskiego, pokonując go w 1/8 finału. Spore zdawałoby się szanse na sukces pogrzebał rozstawiony z numerem drugim po grupach Krystian Gryglewski - ostatecznie siedemnasty. Czterdziesty był "na mecie" Michał Siess. Okazja do udowodnienia klasy nadejdzie dla całej trójki mistrzów Europy już niebawem, w drużynówce.

2014-04-08

Siódme miejsce Jagody Zagały
Siódme miejsce Jagody Zagały to kolejny dobry wynik biało-czerwonych na mistrzostwach świata w Płowdiw. Nie przynoszące wstydu (ale też wielkiej satysfakcji) dwudzieste miejsce zajęła Aleksandra Zamachowska. Zupełnie za to nie poradziła sobie Kamila Pytka, brązowa medalistka z Jerozolimy, która ukończyła turniej szpadzistek na miejscu 49. Tytuł zagrarnęła Estonka Katrina Lehis przed Węgierką Reką Bohus , Włoszką Robertą Marzani i repreazentantką Izraela Nickol Tal.

W meskim gronie pulę rozbili szpadziści z Azji. W finale Japończyk Masaru Yamada pokonał Koreańczyka Byeungchana Junga. Brązowe medale przypadły Węgrowi Danielowi Bercie i Amerykaninowi Justinowi Yoo, stającego na podium w Płowdiw już drugi raz po zdobyciu srebrnego medalu w mistrzostwach kadetów. Najlepszy z Polaków - 19 - był Piotr Kapała. Sebastian Majgier został sklasyfikowany na miejscu 25, zaś Maciej Bielec 33.

2014-04-07

Anna Szymczak znów w ósemce
Anna Szymczak powtórzyła swój wyczyn z turnieju kadetek i ukończyła zawody w najlepszej ósemce wśród juniorek. Wraz z Japonką Karin Miyawaki była najmłodszą zawodniczką w ćwierćfinałach i swoją postawą zasłużyła na wielką pochwałę. W walce o medal uległa aktualnej mistrzyni Europy juniorek z Jerozolimy Rosjance Tripapinie. Złoty medal wywalczyła Amerykanka Lee Kiefer, mająca już wieloletnie doświadczenie w startach z seniorkami, która w finale pokonała florecistkę "zza miedzy", Kanadyjkę Eleanor Harvey. Na podium stanęły też wspomniane Miyawaki i Tripapina. Martyna Długosz zajęła niezłe piętnaste miejsce a Natalia Gołębiowska była dwudziesta druga.

Mikołajowi Grzegorkowi, który jednym trafieniem przegrał medal w Jerozolimie, tym razem zabrakło nieco więcej do podium. Po prostu na planszach Płowdiw pojawiło się kilku mocnych Anerykanów, Koreańczyków i Meksykanin (Meksyk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w światowej szermierce) i to oni wepchnęli się między dominujących w tym rodzaju broni Europejczyków. Supremację potwierdził mistrz Europy Luca Curatoli (Włochy), a na podium kolejno stanęli wyłącznie reprezentanci Starego Kontynentu: Dimitrij Danilenko (Rosja), Tom Seitz (Francja), i Aleksander Truszakow (Rosja). Pozostali dwaj Polacy zajęli odpowiednio miejsca: Kewin Chorchowski 53, Jakub Jaskot 57. więcej >>

2014-04-06

Andrzej Rządkowski mistrzem świata!
Andrzej Rządkowski został mistrzem świata kadetów! Polak we wspaniałym stylu pokonywał kolejnych rywali i bezapelacyjnie potwierdził wielki talent.
To niezwykłe czego dokonał w tym roku. Wygrał turniej Floret Witolda Woydy, wywalczył numer jeden w europejskim rankingu kadetów 2013/2014, zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w Jerozolimie, a teraz został najlepszym florecistą globu podczas turnieju w Płowdiw. Wrocławianin jest trzecim polskim złotym medalistą mistrzostw świata kadetów (do lat 17). Fantastyczne! Wcześniej tytuły wywalczyli: w roku 1990 szablista Dariusz Gilman (Goeteborg) i w roku 1994 florecistka Anna Rybicka (Meksyk).



W cieniu wyczynu Andrzeja Rządkowskiego całkiem dobry, nawet zaskakujący wynik, osiągnęła szablistka Sylwia Matuszak. Piąte miejsce na mistrzostwach świata to powód do dumy. Brawo. Pozostałe dwie Polki poza najlepszą szesnastką. więcej >>

2014-04-05

Węgierska moc szpadowa
Węgierscy szpadziści pokazali moc. Mistrzem świata kadetów został Patrik Esztergalyos a jego kolega z reprezentacji - Gergely Toth - zdobył brąz. Wicemistrz po chodzi z USA i nazywa się Justin, zaś drugim brązowy medal wywalczył Dylan French (Kanada). Polacy bez sukcesów - 22 Piotr Kapała, 37 Wojciech Lubieniecki, 41 Maciej Bielec. Wyniki >>

Eleonora De Marchi (Włochy) - złoto, Kinga Nagy (Węgry) - srebro i Catherine Nixon (USA) z Asą Linde (Szwecja) - brąz. Tak wyglądało dziś podium szpadzistek. Do finałowej ósemki aspirowały i nasze zawodniczki. Nie dały jednak rady. Anna Mroszczak była dziewiąta, Justyna Jagiełko trzynasta, Agnieszka Rolek dwudziesta ósma. Wyniki >>

2014-04-04

Anna Szymczak piąta, podium niezdobyte
Mistrzostwa świata, to mistrzostwa świata i wiadomo, że o zdobycze medalowe trudniej tam o wiele niż podczas czempionatu kontynentalnego. Dlatego cieszmy się z piątego miejsca mistrzyni Europy Anny Szymczak, która stanęłaby pewnie na podium, gdyby do rywalizacji nie wtrąciła się Amerykanka Sabrina Massialas. Ta wprawdzie uległa w finale Rosjance Marcie Marianowej, ale srebrny medal padł jej łupem. Brązowe zdobyły Węgierka Flora Pasztor i Włoszka Claudia Borella, która zagrodziła drogę do najlepszej czwórki naszej Annie Szymczak. Na przyzwoitym dwunastym miejscu ukończyła turniej Julia Walczyk. Julia Chrzanowska zmieściła się w "32". Wyniki >>

Drugi złoty medal dla Rosji zdobył w dniu dzisiejszym szablista Iwan Ilin. Zapamiętamy go podwójnie, bo nim stanął na najwyższym stopniu podium, pognębił (w 1/16 finału) najlepszego z Polaków, Mateusza Godlewskiego, który ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu dziewiętnastym. Srebro zdobył Grek Marios Giakoumatos, zaś brąz odebrali Rosjanin Konstantyn Łochanow i Amerykanin Karol Metryka. Wyniki >>

2014-04-03

Mistrzostwa Europy w Jerozolimie udały się polskim kadetom i juniorom wyśmienicie. Czy mistrzostwa świata w Płowdiw będą równie udane? Pierwszą odpowiedź poznamy już dziś, po turniejach florecistek i szablistów. Na razie możemy tylko trzymać kciuki.

2014-04-02
Szermierka jest jedna, ale zmian nie będzie!
Wczorajsza informacja o zmianach regulaminowych była oczywiście żartem primaaprilisowym. Szpadzistom nie grozi, że będą musieli kupować kamizelki elektryczne, szablistom nie przyjdzie nauczyć się wklejać naciągi, a florecistom polować na stopy rywali. Wszystko zostanie po staremu czyli na igrzyskach olimpijskich szermierka nadal nie będzie miała prawa do kompletu medali we wszystkich swoich konkurencjach.

2014-04-01
Szermierka jest jedna - rewolucyjne zmiany!
Może to jest sposób na zwiększenie popularności szermierki? W FIE powstał właśnie pilotażowy program po hasłem "Szermierka jest jedna". Co to oznacza? Bardzo daleko idące zmiany, które będą testowane podczas zbliżających się mistrzostw świata kadetów i juniorów w Płowdiw. Jeśli się spodobają, wejdą w życie na stałe już od mistrzostw świata w Kazaniu. Rzecz dotyczy unifikacji szermierki, a będzie się to przejawiało w tym, że zamiast odrębnych turniejów we florecie, w szpadzie i szabli odbędzie tylko jeden! Zawodnicy będą nadal toczyć trzyrundowe pojedynki 3 x 3 minuty, ale każdą z rund innym rodzajem broni. Pierwsza runda będzie walką na florety, druga na szpady, a trzecia na szable. Do 15 trafień. Oczywiście trzeba będzie zmienić elementy stroju (kamizelki), ale to da się załatwić podczas minutowych przerw między rundami. Mowa rzecz jasna o pojedynkach pucharowych, bo w grupach sprawy potoczą się nieco inaczej. Ponieważ walki w tej fazie są krótkie i nie podzielone na części, to aby nie tracić czasu na zmianę broni i wyposażenia osobistego, komputer komisji technicznej dokona losowania rodzaju broni i dana grupa będzie z góry określona jako floretowa, szablowa czy szpadowa. Ciekawie zapowiadają się mecze drużynowe. Tu z kolei regulamin mówi, że trzy pierwsze walki meczu muszą być na florety, trzy kolejne na szpady, a ostatnie trzy na szable. Nowe pole dla manewrów taktycznych trenerów, których czeka też zupełna zmiana systemu szkolenia. To naprawdę rewolucja! Próba w Płowdiw zapowiada się więc arcyciekawie. Czekamy z niecierpliwością na doniesienia z Bułgarii.




IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 2008-2016
MISTRZOSTWA ŚWIATA 2003-2014
MISTRZOSTWA ŚWIATA U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY 2003-2015
MISTRZOSTWA EUROPY U23 2008-2014
MISTRZOSTWA EUROPY U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY U17 2007-2011
MISTRZOSTWA POLSKI 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U23 2009-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U20 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U17 OOM 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U15 OOM 2003-2008
MISTRZOSTWA POLSKI U14 2011-2012
UNIWERSJADY 2009, 2011, 2013, 2015
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski