mi_fe_szelogo
pol_zw_szelogo_cd
WIADOMOŚCI  KWIETNIA  2014
mi_fe_szelogo_cd
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA        REKLAMA
SZERMIERZ
MARCA
2014
Kamila
PYTKA

AZS AWF
WARSZAWA
szpada

Lata 2008-2021
KLASYFIKACJE
MISTRZOWIE OLIMPIJSCY
POLSCY MEDALIŚCI IO
MISTRZOWIE ŚWIATA
POLSCY MEDALIŚCI MŚ
MISTRZOWIE EUROPY
POLSCY MEDALIŚCI ME
MISTRZOSTWIE POLSKI
KLUBY SZERMIERCZE
AKADEMIA prof. Zbigniewa Czajkowskiego
Jerzy Pawłowski 1932-2005
GWIAZDA WITOLDA WOYDY
ARCHIWUM
LINKI
KONTAKT
BLOGI
KSIĄŻKI i DVD
Lata 2008 - 2018

2014-04-27
Floreciści czwarci w Seulu
Świetny występ zanotowali polscy floreciści w turnieju drużynowego Pucharze Świata w Seulu. Polacy walczący w składzie Paweł Kawiecki, Michał Mjewski, Leszek Rajski, Michał Siess zajęli czwarte miejsce. Miejsce świetne, ale sprawiedliwość trzeba oddać Brazylijczykom, którzy wyeliminowali Włochów (45:44), na których mogli (i powinni) wpaść Polacy w 1/8 finału. Nasi poradzili sobie ze sprawcami sensacji 45:33, ale w półfinale nie sprostali Francuzom (25:45). Trójkolorowi zaś wygrali w finale z Rosjanami 45:40 i zostali zwycięzcami koreańskiego challengera. Podopieczni Piotra Majewskiego ulegli w meczu o trzecie miejsce Niemcom 40:45.

Triumf Niemców pod Akropolem
Niemcy pokonali Włochów w finale drużynowego turnieju w ramach Coupe Akropolis.Trzecie miejsce zajęli Rosjanie, a Polacy zajęli miejsce 13. W turnieju wygrali dwa mecze - z Kazachstanem i Kanadą w meczach o miejsca 13-16.

2014-04-26
Niedawny junior bije seniorów
Alexander Massialas (USA), niedawny brązowy medalista mistrzostw świata juniorów we florecie już bryluje wśród elity. Właśnie wygrał turniej Pucharu Świata w Seulu, pokonując w finale swojego rodaka Race'a Imbodena. Trzeci na podium był Brytyjczyk Richard Kruse i świeżo upieczony (na igrzyska w Rio) Brazylijczyk Ghislain Perrier. Najlepszy z Polaków, Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) zajął miejsce 26. Paweł Kawiecki był 59, najmłodszy w ekipie Michał Siess 92 (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk), zaś Leszek Rajski (Wrocławianie) 99.

Mistrz olimpijski najlepszy w kolebce igrzysk
Mistrz olimpijski w szabli Aron Szilagyi (Węgry) był najlepszy, jak przed rokiem, w Coupe Akropolis, turnieju Pucharu Świata rozegranym w stolicy Grecji, Atenach. Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice) był najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski - na miejscu 39. Daniel Olejnik (AZS AWF Warszawa) zajął 98 miejsce, Mikołaj Grzegorek (UKS Victor Warszawa), 113.

2014-04-20

2014-04-13
Karolina po raz siódmy, Filip po raz pierwszy
Dziś w Poznaniu odbył się trzydziesty szósty Memoriał Jana Pieczyńskiego we florecie kobiet i mężczyzn, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski. We florecie kobiet zwyciężyła, tak jak przed rokiem, Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), dla której było to 7 triumf w zawodach PP. Wśród mężczyzn triumfował aktualny mistrz Polski - Filip Płocharski (także Sietom), który triumfował w turnieju pucharowym po raz pierwszy w karierze. więcej >>

Zawrotniak niepokonany, Piekarska znów zwycięska
W Gliwicach odbyły się trzecie zawody z cyklu Pucharu Polski w szpadzie. Niepokonany w tym sezonie na krajowych planszach Radosław Zawrotniak ponownie był głównym faworytem do zwycięstwa. Szpadzista AZS AWF Kraków pokonał w półfinale Piotra Kruczka (AZS AWF Kraków) i w finale Tomasza Motykę (AZS AWF Wrocław) 15:13. Na najniższym stopniu podium obok Kruczka stanął również Filip Broniszewski (AZS AWF Wrocław). W rywalizacji kobiet po raz drugi w tym roku triumfowała Magdalena Piekarska, który tym samym zbliżyła się do Renaty Knapik w klasyfikacji generalnej. Piekarska odpowiednio pokonywała po kolei Karolinę Wróbel 15:4, Annę Mroszczak 15:9, Joannę Eichler 15:14 oraz Karolinę Mrochem 15:8. W półfinale Piekarska pokonała klubową koleżankę Danutę Dmowską-Andrzejuk 15:12, a w finale, także klubowym, wygrała z Małgorzatą Stroką 15:13. Na podium stanęła również Aleksandra Zamachowska.

2014-04-13

Nie żyje Rafał Sznajder
Jak poinformował Adam Konopka, prezes Polskiego Związku Szermierczego, w niedzielę nad ranem został znaleziony martwy na terenie Międzynarodowych Targów
w Płowdiw Rafał Sznaj­der, przez lata czo­ło­wy pol­ski sza­bli­sta, trzy­krot­ny olim­pij­czyk, czte­ro­krot­ny me­da­li­sta mi­strzostw świa­ta. Praw­do­po­dob­ną przy­czy­ną śmier­ci był atak serca. Zmarły był sędzią podczas ostat­nio rozgrywanych w Płowdiw mistrzostw świata kadetów i juniorów. Miał 41 lat.

Trzy­krot­nie brał udział w igrzy­skach olimpijskich (1996, 2000, 2004). Czte­ry razy zdobywał medale mi­strzostw świa­ta. trzy razy stawał na podium ME, trzy razy był in­dy­wi­du­al­nym mi­strzem Polski.

Uro­dził się w Bę­dzi­nie, reprezentował najpierw Za­głę­bie So­sno­wiec, a póź­niej re­pre­zen­to­wał MO­SiR So­sno­wiec. Ka­rie­rę spor­to­wą zakończył w 2007 roku. Wchodził w skład obecnego zarządu PZS.

2014-04-12
Socha i Skrodzki triumfują w Koninie
W Koninie rozegrano trzeci turniej z cyklu Pucharu Polski seniorów w szabli. W stawce szablistek triumfowała Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa) w finale pokonując koleżankę klubową, Małgorzatę Kozaczuk, 15:8. Trzecie miejsce zajęły Marta Puda i Marta Wątor (obie TMS Sosnowiec). Wśród mężczyzn w finale Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice) pokonał Adriana Stanisławskiego (KKSZ Konin). Pojedynek skończył się wynikiem 15:8 dla katowiczanina. Na podium stanęli też Jakub Ociński (AZS AWF Katowice) i Michał Kosman (AZS AWF Warszawa). wiecej >>


Floreciści i szablistki poza osemką
Mistrzowie Europy na miejscu dziesiątym, wicemistrzowie na jedenastym. Mowa rzecz jasna o końcowych lokatach floretowych drużyn Polski i Węgier, finalistom z Jerozolimy, którym zupełnie nie powiodło się w Płowdiw. Nasi wyraźnie przegrali w 1/8 finału z Rosjanami, na których tak wcześnie trafili w turniejowej drabince z powodu słabego rozstawienia "sbornej" po turnieju indywidualnym (trzeba mieć pecha!), zaś Madziarów rozgromili w tej samej fazie Włosi. Ci ostatni byli przy tym jedynymi Europejczykami na podium, bo pierwsze i drugie miejsce wzięli odpowiednio Chińczycy i Amerykanie. Kolejne miejsca dla Azjatów, a Rosjanie skończyli turniej dopiero jako siódmi, bo zatrzymali ich Amerykanie. Podopieczni trenera Piotra Majewskiego walczyli w składzie: Krystian Gryglewski, Szymon Kozłowski, Andrzej Rządkowski, Michał Siess.

Że Meksyk staje się nową siłą w szermierce młodzieżowej wiemy już od pewnego czasu, jednak do porażek naszych drużyn z tamtejszymi musimy się dopiero przyzwyczajać. W turnieju kobiecej szabli właśnie Meksykanki pozbawiły Polki marzeń o miejscu lepszym niż jedenaste i same wywalczyły szóste. Pierwsze były Rosjanki, drugie Francuzki, trzecie Amerykanki. Nie zdziwimy się jeśli za rok, któraś z tych drużyn straci miejsce na podium na rzecz pogromczyń Polek. więcej >>

2014-04-11

Szpadzistki trzecie na świecie!
Na polskie mistrzynie Europy można liczyć! Znów są wśród najlepszych. Tym razem przywiozą z Płowdiw medal brązowy mistrzostw świata. Wywalczyły go w ciężkiej walce z Węgierkami. Wcześniej, w półfinale nie sprostały Rosjankom, które zrewanżowały się naszej drużynie za przegrany półfinał w Tel Awiwie. Na szczęście nie zdołały tego zrobić w ćwierćfinale Włoszki, bo zamknęłyby podopiecznym trenera Jacka Achenbacha drogę na podium. Polki wystąpiły w prawie w takim samym składzie jak podczas mistrzostw Europy. Medale zawisły na szyjach Kamili Pytki, Jagody Zagały, Martyny Swatowskiej i Aleksandry Zamachowskiej.

Nieco tylko gorzej od koleżanek z reprezentacji, ale znacznie lepiej niż w niedawnych mistrzostwach Europy, zaprezentowali się nasi szpadziści. Zajęli piąte miejsce, zostawiając za plecami wiele świetnych drużyn. Tytuł mistrzowski wzięli Węgrzy, pokonując w finale Hiszpanów. Trzecie miejsce zdobyli Koreańczycy. Podopieczni trenera Artura Fajkisa startowali w składzie Maciej Bielec, Piotr Kapała, Sebastian Majgier, Mateusz Rok. więcej >>

2014-04-10

Florecistki piąte, szabliści za Węgrami
Co tu deliberować. Amerykańskie florecistki były zdecydowanie najlepsze w dzisiejszym turnieju drużynowym i nie tylko naszym zawodniczkom udzieliły lekcji pokory. Piąte miejsce na świecie ujmy nie przynosi, zwłaszcza, że polska drużyna, walcząca w składzie Julia Chrzanowska, Martyna Długosz, Natalia Gołębiowska, Anna Szymczak, należała do najmłodszych w turnieju. Następne mistrzostwa już za rok i będzie okazja do pokazania mocy. Srebro odebrały Rosjanki, brąz Włoszki.

Polscy szabliści - Kewin Chorchowski, Mikołaj Grzegorek i Jakub Jaskot - byli dopiero trzynaści w stawce 29 drużyn i nie mieli powodów do satysfakcji. Na pocieszenie mogą sobie powiedzieć, że następcy Aarona Szilagyi'ego nie spisali się wiele lepiej, zajmując miejsce dwunaste. Wygrali Włosi przed Rosjanami i Amerykanami. więcej >>

2014-04-09

Angelika Wątor szósta w szabli
Świetnie spisała się dziś w Płowdiw Angelika Wątor, szósta w turnieju szablistek. Podium było zaś węgiersko amerykańskie. Triumfowała niezrównana Anna Marton (Węgry), bijąc w walce o złoto Amerykankę Sage Palmedo (USA). Parą na najniższym sopniu podium były Gracie Stone (USA) i Luca Laszlo (Węgry). Druga z Polek, Karolina Cieślar była 34, a trzecia, Sylwia Matuszak 49.

Na szermierczej giełdzie towarzyszącej transmisji video z turnieju florecistów obserwatorzy zastanawiali się , który z dwójki Alexandrów - Massialas czy Szupenicz stanie na najwyższym stopniu podium. Większość stawiała na Czecha, ale ani oni, ani zwolennicy Amerykanina nie trafili. Złotym medalistą został bowiem Chińczyk Haiwei Chen. W finale wygrał bezapelacyjnie. Szupeniczowi pozostał medal srebrny, a Massialasowi brązowy (Chen rozprawił się z nim równie bezwzględnie w półfinale) na spółkę z Japończykiem Toshiyą Saito. Ten ostatni pozbawił szans na miejsce wyższe niż jedenaste, najlepszego w polskiej ekipie, Szymona Kozłowskiego, pokonując go w 1/8 finału. Spore zdawałoby się szanse na sukces pogrzebał rozstawiony z numerem drugim po grupach Krystian Gryglewski - ostatecznie siedemnasty. Czterdziesty był "na mecie" Michał Siess. Okazja do udowodnienia klasy nadejdzie dla całej trójki mistrzów Europy już niebawem, w drużynówce.

2014-04-08

Siódme miejsce Jagody Zagały
Siódme miejsce Jagody Zagały to kolejny dobry wynik biało-czerwonych na mistrzostwach świata w Płowdiw. Nie przynoszące wstydu (ale też wielkiej satysfakcji) dwudzieste miejsce zajęła Aleksandra Zamachowska. Zupełnie za to nie poradziła sobie Kamila Pytka, brązowa medalistka z Jerozolimy, która ukończyła turniej szpadzistek na miejscu 49. Tytuł zagrarnęła Estonka Katrina Lehis przed Węgierką Reką Bohus , Włoszką Robertą Marzani i repreazentantką Izraela Nickol Tal.

W meskim gronie pulę rozbili szpadziści z Azji. W finale Japończyk Masaru Yamada pokonał Koreańczyka Byeungchana Junga. Brązowe medale przypadły Węgrowi Danielowi Bercie i Amerykaninowi Justinowi Yoo, stającego na podium w Płowdiw już drugi raz po zdobyciu srebrnego medalu w mistrzostwach kadetów. Najlepszy z Polaków - 19 - był Piotr Kapała. Sebastian Majgier został sklasyfikowany na miejscu 25, zaś Maciej Bielec 33.

2014-04-07

Anna Szymczak znów w ósemce
Anna Szymczak powtórzyła swój wyczyn z turnieju kadetek i ukończyła zawody w najlepszej ósemce wśród juniorek. Wraz z Japonką Karin Miyawaki była najmłodszą zawodniczką w ćwierćfinałach i swoją postawą zasłużyła na wielką pochwałę. W walce o medal uległa aktualnej mistrzyni Europy juniorek z Jerozolimy Rosjance Tripapinie. Złoty medal wywalczyła Amerykanka Lee Kiefer, mająca już wieloletnie doświadczenie w startach z seniorkami, która w finale pokonała florecistkę "zza miedzy", Kanadyjkę Eleanor Harvey. Na podium stanęły też wspomniane Miyawaki i Tripapina. Martyna Długosz zajęła niezłe piętnaste miejsce a Natalia Gołębiowska była dwudziesta druga.

Mikołajowi Grzegorkowi, który jednym trafieniem przegrał medal w Jerozolimie, tym razem zabrakło nieco więcej do podium. Po prostu na planszach Płowdiw pojawiło się kilku mocnych Anerykanów, Koreańczyków i Meksykanin (Meksyk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w światowej szermierce) i to oni wepchnęli się między dominujących w tym rodzaju broni Europejczyków. Supremację potwierdził mistrz Europy Luca Curatoli (Włochy), a na podium kolejno stanęli wyłącznie reprezentanci Starego Kontynentu: Dimitrij Danilenko (Rosja), Tom Seitz (Francja), i Aleksander Truszakow (Rosja). Pozostali dwaj Polacy zajęli odpowiednio miejsca: Kewin Chorchowski 53, Jakub Jaskot 57. więcej >>

2014-04-06

Andrzej Rządkowski mistrzem świata!
Andrzej Rządkowski został mistrzem świata kadetów! Polak we wspaniałym stylu pokonywał kolejnych rywali i bezapelacyjnie potwierdził wielki talent.
To niezwykłe czego dokonał w tym roku. Wygrał turniej Floret Witolda Woydy, wywalczył numer jeden w europejskim rankingu kadetów 2013/2014, zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w Jerozolimie, a teraz został najlepszym florecistą globu podczas turnieju w Płowdiw. Wrocławianin jest trzecim polskim złotym medalistą mistrzostw świata kadetów (do lat 17). Fantastyczne! Wcześniej tytuły wywalczyli: w roku 1990 szablista Dariusz Gilman (Goeteborg) i w roku 1994 florecistka Anna Rybicka (Meksyk).W cieniu wyczynu Andrzeja Rządkowskiego całkiem dobry, nawet zaskakujący wynik, osiągnęła szablistka Sylwia Matuszak. Piąte miejsce na mistrzostwach świata to powód do dumy. Brawo. Pozostałe dwie Polki poza najlepszą szesnastką. więcej >>

2014-04-05

Węgierska moc szpadowa
Węgierscy szpadziści pokazali moc. Mistrzem świata kadetów został Patrik Esztergalyos a jego kolega z reprezentacji - Gergely Toth - zdobył brąz. Wicemistrz po chodzi z USA i nazywa się Justin, zaś drugim brązowy medal wywalczył Dylan French (Kanada). Polacy bez sukcesów - 22 Piotr Kapała, 37 Wojciech Lubieniecki, 41 Maciej Bielec. Wyniki >>

Eleonora De Marchi (Włochy) - złoto, Kinga Nagy (Węgry) - srebro i Catherine Nixon (USA) z Asą Linde (Szwecja) - brąz. Tak wyglądało dziś podium szpadzistek. Do finałowej ósemki aspirowały i nasze zawodniczki. Nie dały jednak rady. Anna Mroszczak była dziewiąta, Justyna Jagiełko trzynasta, Agnieszka Rolek dwudziesta ósma. Wyniki >>

2014-04-04

Anna Szymczak piąta, podium niezdobyte
Mistrzostwa świata, to mistrzostwa świata i wiadomo, że o zdobycze medalowe trudniej tam o wiele niż podczas czempionatu kontynentalnego. Dlatego cieszmy się z piątego miejsca mistrzyni Europy Anny Szymczak, która stanęłaby pewnie na podium, gdyby do rywalizacji nie wtrąciła się Amerykanka Sabrina Massialas. Ta wprawdzie uległa w finale Rosjance Marcie Marianowej, ale srebrny medal padł jej łupem. Brązowe zdobyły Węgierka Flora Pasztor i Włoszka Claudia Borella, która zagrodziła drogę do najlepszej czwórki naszej Annie Szymczak. Na przyzwoitym dwunastym miejscu ukończyła turniej Julia Walczyk. Julia Chrzanowska zmieściła się w "32". Wyniki >>

Drugi złoty medal dla Rosji zdobył w dniu dzisiejszym szablista Iwan Ilin. Zapamiętamy go podwójnie, bo nim stanął na najwyższym stopniu podium, pognębił (w 1/16 finału) najlepszego z Polaków, Mateusza Godlewskiego, który ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu dziewiętnastym. Srebro zdobył Grek Marios Giakoumatos, zaś brąz odebrali Rosjanin Konstantyn Łochanow i Amerykanin Karol Metryka. Wyniki >>

2014-04-03

Mistrzostwa Europy w Jerozolimie udały się polskim kadetom i juniorom wyśmienicie. Czy mistrzostwa świata w Płowdiw będą równie udane? Pierwszą odpowiedź poznamy już dziś, po turniejach florecistek i szablistów. Na razie możemy tylko trzymać kciuki.

2014-04-02
Szermierka jest jedna, ale zmian nie będzie!
Wczorajsza informacja o zmianach regulaminowych była oczywiście żartem primaaprilisowym. Szpadzistom nie grozi, że będą musieli kupować kamizelki elektryczne, szablistom nie przyjdzie nauczyć się wklejać naciągi, a florecistom polować na stopy rywali. Wszystko zostanie po staremu czyli na igrzyskach olimpijskich szermierka nadal nie będzie miała prawa do kompletu medali we wszystkich swoich konkurencjach.

2014-04-01
Szermierka jest jedna - rewolucyjne zmiany!
Może to jest sposób na zwiększenie popularności szermierki? W FIE powstał właśnie pilotażowy program po hasłem "Szermierka jest jedna". Co to oznacza? Bardzo daleko idące zmiany, które będą testowane podczas zbliżających się mistrzostw świata kadetów i juniorów w Płowdiw. Jeśli się spodobają, wejdą w życie na stałe już od mistrzostw świata w Kazaniu. Rzecz dotyczy unifikacji szermierki, a będzie się to przejawiało w tym, że zamiast odrębnych turniejów we florecie, w szpadzie i szabli odbędzie tylko jeden! Zawodnicy będą nadal toczyć trzyrundowe pojedynki 3 x 3 minuty, ale każdą z rund innym rodzajem broni. Pierwsza runda będzie walką na florety, druga na szpady, a trzecia na szable. Do 15 trafień. Oczywiście trzeba będzie zmienić elementy stroju (kamizelki), ale to da się załatwić podczas minutowych przerw między rundami. Mowa rzecz jasna o pojedynkach pucharowych, bo w grupach sprawy potoczą się nieco inaczej. Ponieważ walki w tej fazie są krótkie i nie podzielone na części, to aby nie tracić czasu na zmianę broni i wyposażenia osobistego, komputer komisji technicznej dokona losowania rodzaju broni i dana grupa będzie z góry określona jako floretowa, szablowa czy szpadowa. Ciekawie zapowiadają się mecze drużynowe. Tu z kolei regulamin mówi, że trzy pierwsze walki meczu muszą być na florety, trzy kolejne na szpady, a ostatnie trzy na szable. Nowe pole dla manewrów taktycznych trenerów, których czeka też zupełna zmiana systemu szkolenia. To naprawdę rewolucja! Próba w Płowdiw zapowiada się więc arcyciekawie. Czekamy z niecierpliwością na doniesienia z Bułgarii.
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 2008-2016
MISTRZOSTWA ŚWIATA 2003-2014
MISTRZOSTWA ŚWIATA U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY 2003-2015
MISTRZOSTWA EUROPY U23 2008-2014
MISTRZOSTWA EUROPY U17 i U20 2003-2012
MISTRZOSTWA EUROPY U17 2007-2011
MISTRZOSTWA POLSKI 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U23 2009-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U20 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U17 OOM 2004-2012
MISTRZOSTWA POLSKI U15 OOM 2003-2008
MISTRZOSTWA POLSKI U14 2011-2012
UNIWERSJADY 2009, 2011, 2013, 2015
Angielski     Francuski     Niemiecki     Polski     Rosyjski     Włoski