Warszawa   14.02.2007r

 

Członkowie Zarządu PZSzerm.:

Bierkowski Jacek

Krzesiński Adam

Siess Cezary

Sobczak Ryszard

 

 

 

                                                                                  Sz. P. Adam Lisewski

                                                                                  Prezes

                                                                                  Polskiego Związku Szermierczego

 

 

 

 

 

 

Szanowny Panie Prezesie,

 

 

 

Składamy na Pana ręce rezygnację z funkcji członków Zarządu Polskiego Związku Szermierczego.

Po dwóch latach działalności Zarządu PZSzerm. obecnej kadencji dokonaliśmy autooceny osiągnięć obecnego kierownictwa Związku, jak i aktualnego poziomu sportowego polskiej szermierki.

Ponieważ ocena ta wypadła negatywnie postanowiliśmy zwołać Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów (Uchwałą Zarządu na jego posiedzeniu w dniu 21.10.2006r.), na którym środowisko szermiercze miałoby szansę ocenienia naszej działalności i dokonania w demokratyczny sposób (zgodnie z Ustawą o Stowarzyszeniach jak i Statutem PZSzerm.) ewentualnych zmian w kierownictwie Związku.

Niestety, zrobił Pan wszystko, żeby nie dopuścić do weryfikacji pracy Pana i całego Zarządu i na następnym posiedzeniu Zarządu doprowadził Pan do anulowania Uchwały Zarządu z dnia 21.10.2006r. W ten sposób pozbawił Pan całe środowisko szermiercze możliwości wyrażenia swojej opinii na temat sytuacji w naszej dyscyplinie sportu

 

Informujemy Pana, że nie godzimy się z:

 

1.      Faktem, że wyniki sportowe naszych szermierzy we wszystkich kategoriach wiekowych w ostatnich latach bardzo się obniżyły.

W Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004 po raz pierwszy w historii polskiej szermierki nie mieliśmy przedstawicieli w konkurencjach drużynowych. Liczba reprezentantów w turniejach indywidualnych – troje! – również była najmniejsza w dziejach startów Polaków w igrzyskach olimpijskich. Z Mistrzostw Świata Seniorów w Turynie w 2006 r po raz pierwszy od 15 lat! polska szermierka wróciła bez medalu. Również w kategoriach: młodzieżowej i juniorów poziom sportowy zdecydowanie się obniżył. O ile w latach 1997-2001 zdobyliśmy 39 medali na mistrzostwach  świata, to już w latach 2002 – 2006 tych medali było tylko 9!

 

2.      Kompletnym brakiem pionu szkoleniowego w PZSzerm, który opracowałby strategię rozwoju naszej dyscypliny w Polsce.

Nikt nie piastuje stanowiska szefa wyszkolenia (lub dyrektora sportowego), nie ma sztabu szkoleniowego. Powoduje to sytuację, że trenerzy kadry po pierwsze nie mają z kim konsultować swoich planów szkoleniowych, a po drugie ich praca nie jest przez nikogo analizowana i oceniana.

Stąd też na pytanie członków Zarządu dlaczego Mistrzostwa Świata Seniorów w         Turynie w 2006 r były nieudane, z Pana ust padła jedyna odpowiedź: aktualnie brak talentów w polskiej szermierce. Bez komentarza.

 

3.      Brakiem nowoczesnego zarządzania biurem PZSzerm

Nie powstał nowoczesny system kierowania związkiem, ani nowoczesna struktura biura Polskiego Związku Szermierczego z wyraźnym określeniem kompetencji.

 

4.      Niewłaściwym funkcjonowaniem Zarządu.

Przez dwa lata tej kadencji nie otrzymaliśmy (mimo wielu próśb) Regulaminów Pracy: Biura, Zarządu i Prezydium. Regulamin Zarządu i Prezydium został uchwalony dopiero na ostatnim posiedzeniu w dn. 27.12.2007, czyli pod presją  październikowej uchwały zwołującej Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów. Regulaminu Biura PZS nie znamy do dziś. Na posiedzenia Zarządu nie trafiają pisma składane przez członków naszego stowarzyszenia, a adresowane do Zarządu. Nawet najważniejsze decyzje (np. podział środków budżetowych, powołanie na stanowisko trenera reprezentacji, czy wybór delegatów PZSzerm. na kongresy sportowych organizacji krajowych i międzynarodowych ) podejmuje Pan jednoosobowo, bez konsultacji z członkami Zarządu.

 

 

5.      Brakiem dyplomacji sportowej

Powoduje to bardzo słabą pozycję polskiej szermierki na arenie międzynarodowej, nieliczenie się przez władze światowej i europejskiej federacji szermierczej z polskimi działaczami i brak polskich przedstawicieli w tych strukturach (dziś jedynym przedstawicielem Polski w tych organizacjach jest p. Jacek Bierkowski – członek Komisji ds. Technicznych SEMI FIE.).

 

6.      Wyznaczaniem przez Pana do składu kierownictwa reprezentacji na najważniejsze imprezy osób nie znających języków obcych i regulaminu szermierczego FIE.

Rzutuje to na brak właściwych interwencji podczas spornych sytuacji sędziowskich w trakcie turniejów, a także problemami z transportem, zakwaterowaniem itp. w czasie pobytu reprezentacji na zawodach. Często, z konieczności rolę kierownika reprezentacji pełnią trenerzy i zawodnicy, a to nie powinno być ich zadaniem.

 

7.      Z brakiem działań mających na celu dostosowanie Statutu PZSzerm. do Ustawy o Sporcie Kwalifikowanym – zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Sportu.

 

8.      Nadużywaniem przez przedstawicieli naszego środowiska alkoholu i tolerowaniem tego zjawiska przez Pana.

 

           

W związku z tym doszliśmy do wniosku, że dalsze funkcjonowanie Zarządu Polskiego Związku Szermierczego w obecnej konfiguracji i na obecnych zasadach nie wpłynie na poprawienie sytuacji polskiej szermierki i podniesienie wyników sportowych w tej dyscyplinie sportowej, co w obliczu zbliżających się Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie wzbudza w nas najwyższy niepokój.

Stąd też nasza decyzja o podaniu się w trybie natychmiastowym do dymisji.

 

 

 

                               Bierkowski Jacek                                                 Krzesiński Adam   

 

 

 

 

 

                               Siess Cezary                                           Sobczak Ryszard

 

 

 

 

 

 

 

 

Do wiadomości:

 

  1. Kluby Szermiercze – Członkowie Polskiego Związku Szermierczego
  2. p. Tomasz Lipiec – Minister Sportu
  3. p. Piotr Nurowski – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
  4. Polska Agencja Prasowa